Keratin Bakımı Nedir?

Burcu Karatepe

Keratin Bakımı Nedir?

Keratin saçlarımızda, tırnaklarımızda bulunan bir protein ailesinin genel adıdır. Oldukça sağlam yapısal bağlara sahip olan Keratin, saçlarda özellikle kadınların saçlarına uygulanan ağır işlemler sonucu azalmaya başlayabilir. Fön, maşa, yüksek ısılı kurutma işlemi ve boya gibi işlemler sonucu doğal Keratinini kaybeden saçlar sönük, donuk ve cansız bir görünüme sahip olur. 

Son yıllarda uygulanmaya başlayan ve oldukça popüler olan Keratin bakımı da saçlarda yaşanan bu sorunlara çözüm olabiliyor. Profesyonel ürünlerle uygulanması gereken bu bakımın yine profesyonel olan bir kuaför yardımıyla gerçekleştirilmesi daha uygundur. 

Kuaförlerde uygulama sırasında kolay şekillenebilen, kabarmayı önleyen parabensiz, tuzsuz, sülfatsız bakım ürünleri uygulanır. Bu bakım ürünleri genelde her saç tipi için uygundur ve saça zarar vermediği iddiasındadır.

Keratin bakımı nasıl uygulanır?

Uygulama öncesinde, saçlarda bulunan pulların açılması amacıyla saçlara özel bir şampuan sürülür. Bir süre saçta bekletilerek her bir telin açılması ve yumuşaması sağlanır. Beklemeden sonra yıkanan saçların her tutamına, açılan pullardaki boşlukları doldurmak için uygun Keratin ürününden uygulanır. Bu işlemin özenle ve dikkatle yapılması önemlidir. Bu uygulamadan sonra 15-20 dakika bekletilen saça, ürünü daha iyi içine alabilmesi amacıyla yine 15-20 dakika ısı uygulanır. Sonrasında saç yıkanarak hafifçe şekillendirilebilir. Kuaförler Keratin bakımı sonrasında bir kaç gün fön, maşa, boya gibi işlemlerden uzak durulmasını tavsiye edeceklerdir. Bunun sebebi Keratin yüklemesi yeni yapılmış saçın fazla ısıya maruz kalıp bu yüklemenin etkisini azaltmamak içindir.

Uçları incelmiş, kolayca karışan ve cansız görünen saçlarda bu uygulamadan sonra önemli miktarda düzelme gözlenecektir. Fakat unutulmamalıdır ki bu uygulamayı bir kez yaptırmak yeterli değildir. Ağır bir bakım olduğundan 1 yıl boyunca her 2 ayda bir uygulatmak, saçlarınızdaki sorunların düzelmesine ve saçınızın yapı taşlarının eski haline kavuşmasına büyük oranda yardımcı olacaktır.

Keratin bakımı hemen hemen her kuaförde yaptırılabilir. Fiyatları 50-300 TL arasında değişen bu bakımlarda dikkat edilmesi gereken şey kaliteli ve orijinal bir ürünün kullanılmasıdır. İşini iyi bilen ve güvendiğiniz bir kuaförde bu uygulamayı yaptırmanız önemlidir.

Yine güvendiğiniz bir kuaförden tedarik edeceğiniz kaliteli ürünlerle Keratin bakımını evde de gerçekleştirmeniz mümkündür.