Kendinizi Nasıl Pazarlarsınız?

Tayfun Kara

Bu kişisel markalaşma, kendinizi niceleştirme ve profesyonel değerinizi artırmaktır. Müşterilerinizin, iş ortaklarınızın ve rakiplerinizin sizi nasıl gördüğü işiniz ile igili fırsatları etkiler. Müşteriler ve işverenler kendine güvenen, yaratıcı profesyoneller ile çalışmak isterler. Onların  beklentilerine ne kadar uyduğunuz sizin daha ileriye gitmeniz için daha fazla fırsat demektir. Yeteneğinizin ve tecrübenizin çoğunu kendinizi nasıl pazarlayacağınıza ayırın.

Dış Görünüş
İlk görüşte yargılardan kaçılmaz. Kıyafetiniz ve görünüşünüz dostlarınızı çekebilir ya da onları sizden soğutabilir. Buruşuk kıyafetler ve düşük göz kontağı büyük ihtimalle size bir iş kazandırmayacaktır. Online kimliğiniz size ayrıca geri dönüş yapacaktır. İnceleyici müşteriler sizinle çalışmadan önce internet profillerinizi inceleyebilirler. Ayrıca işverenler çalışanlarının profesyonel bazda profilleri dahil tüm  dijital hayatını incelerler. Kişisel ve profesyonel sosyal medya hesaplarınızı ayırmak ortaklık yapmak gibi suçlara dahil olmanızı engeller. Yanlış tanınma ihtimalinizi de stratejik olarak takip edip hasar kontrolü yapın.

Bir Kişilik Oluşturun
Referanslar ve tecrübe rekabetçilik alanında yeterlilikten daha fazla değer görmektedir.  Sizin imajınıza uyan organizasyonlara katılın. Sosyal medyayı kullanarak seminerlerde ve eğitimlerde tanıştığınız profesyoneller ile iletişim kurun. Uğraş verdiğiniz alandaki yaratıcılığınız ve tutkunuzu gösteren bir portföy yaratın. Profesyonel ya da özel bir iş için yaratılmış bloglara katılmak sizin saygınlığınızı ve  kulaktan kulağa olan reklamınızı artırır.

Ses Tonunuzu Mükemmelleştirin
İyi bir pazarlamacı sert ve hızlı giriş yapar. Konuşmaya dinleyicileri dahil eder, onları soru sormaya teşvik eder ve olumlu bir intiba bırakırlar. Hikaye anlatma yeteneğinizi güçlendirdiğiniz zaman basamakları tek tek tırmanmak yerine asansörle çıkacağınız gün geldiğinizde kendinizden sakin kalacağınızdan emin olursunuz. Başka methodlar kullanarak kendinizi tanıttığınız kısmı prova edin. İş görüşmelerinin “Bize kendinizi anlatın” kısmını kendinizi kaydederek vücut kontrolü, kelime seçimi ve ses kontrolü gibi alanlarda kendinizi geliştirmenin yollarını arayın. Aynada patronunuzdan zam istediğinizi prova edin. Arkadaşlarınızdan sizi hazırlıksız bir anda aramalarını ve yeni buluşunuzu anlatmanızı sormalarını isteyin. İdeal bir görüşmeye ne kadar yaklaştığınız konusunda geri dönüş isteyin.

Ayna Ayna Söyle Bana
Müşterilerinizi, iş ortaklarınızı ve potansiyel yatırımcılarınızı yoklamak önemlidir. Onlar ile dostça ilişkileriniz olması mesajlarınıza daha anlayışlı yaklaşmalarını sağlayacaktır. Konuşma boyunca dinleyicilerinizin hareketlerine ve moduna uymaya çalışarak onları ayna gibi yansıtın. Ortaklarınız iş haberlerini sizinle paylaşırken takındığınız düşünceli şekilde başınızı sallama gibi aktif dinleyici tekniklerini pratik yapın.