Kedilere Hangi Yiyecekler Verilmemelidir?

Solmaz Özlem Köse Kedilere Hangi Yiyecekler Verilmemelidir?

Ev ortamlarında evcil hayvanlarla yemeği paylaşmak kimi durumlarda söz konusu olsa da kedilerin farklı beslenme ihtiyaçlarının yanında verilen besinler, kedilerin sindirim sistemi başta olmak üzere çeşitli sorunlar yaşamasına yol açabilir. 

Kediler İçin Zararlı Besinler

Çiğ Et ve Balık: İçeriğinde kediler için zararlı olabilecek bakterileri barındırması sebebiyle zararlı olan çiğ et ve balık kedilerde zehirlenmelere yol açması bakımından tehlikelidir. Ayrıca çiğ balığın içeriğinde yer alan bir enzim, kediler için hayati önemi bulunan ve eksikliği durumunda nörolojik sorunlara sebep olabilecek tiamin olarak bilinen B1 vitaminini tüketmesi bakımından da zararlıdır. Kemikler ile balık kılçıkları kedilerin sindirim sistemindeki organların çizilmesi ve kanamasına yol açabilir.

Süt ve Süt Ürünleri: Kedilerin çok sevmesine rağmen süt ve peynir, yoğurt gibi süt ürünleri kedilerde sindirim sistemini zorlayarak alerjik reaksiyonlara ya da ishale sebep olması bakımından zararlı besinler arasında yer alır. Bir kediyi zorlamayacak süt miktarı bir fincan tabağı olmakla birlikte kedilere verilecek peynir bir dilimden fazla olmamalıdır.

Çiğ Yumurta: Çiğ olması durumunda salmonella veye e.coli gibi zararlı bakterileri barındırması bakımından tehlike arz eden çiğ yumurta, B vitamin grubundan biyotinin emilimini engelleyerek kedilerde cilt problemlerinin yaşanmasına ve tüylerinin zarar görmesine yol açabilir.

Soğan ve Sarımsak: Özellikle yemek artıklarının kedilere verilmesi durumunda çoğunlukla bu tür yiyeceklerin içerisinde yer alan soğan ve sarımsak kedilerde büyük sorunlara yol açar. Soğan ve sarımsağın tüketimi durumunda gastrointestinal sorunların yanında kırmızı kan hücrelerinin zarar görerek ciddi anemik problemlerin yaşanması söz konusu olabilir.

Şekerli Gıdalar ve Çikolata: Karaciğer yetmezliği problemini ortaya çıkarabilecek kadar tehlikeli olan şekerli gıdalar kedilerde kan şekerinin düşmesine ve dolayısıyla insülin yükselmesine yol açması bakımından tehlikelidir. Çoğunlukla şekerli gıdaların tüketimi durumunda kedilerde ortaya çıkan sorunlar kusma, uyuşukluk ve dikkat ile koordinasyon kaybıdır. Ayrıca çikolata da köpeklerde olduğu gibi kedilerde de içeriğindeki toksik theobramin maddesi ile zehirleyici etki yaparak anormal kalp çarpıntılarına, titreme ve nöbetlere yol açabilir.

Karaciğer: Fazla tüketilmesi durumunda kedilerde A vitamini eksikliğine yol açan karaciğer, iskelet yapısını olumsuz etkileyerek kemik deformitelerine ve erimelerine neden olması yanında dirsek ve omurga üzerinde kemik büyümesine de yol açabilir. Ayrıca ileri seviyelerde A vitamininin eksikliği hayati bir tehlike arz etmesi bakımından kedilerde karaciğer tüketiminin çok az olmasına özen gösterilmelidir.

Üzüm ve Kuru Üzüm: Kedilerde akut böbrek yetmezliğine sebep olan üzüm ve kuru üzüm, ciddi anlamda kedi sağlığını tehdit eden besinler arasında yer alır. Genellikle kusma belirtileri ile başlayan zehirlenmelerin sonu ölümlere yol açması bakımından ciddidir.

İçecekler: Kedilere su dışında verilebilecek herhangi bir içecek maddesi risk teşkil etmesi bakımdan dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Özellikle alkollü içecekler, kedilerin beyin ve karaciğerlerinde ciddi zararlar verebilecek niteliktedir. Sadece üç çay kaşığı viskinin bile beş kiloluk bir kediyi öldürebilecek güçte olması alkolün kediler üzerindeki etkisini ortaya koyar niteliktedir. Bunun yanında kahve, çay ya da diğer kafeinli içecekler ile içeriğinden yapay aroma ve şeker barındıran meyve suları da tehlikeli içecekler arasındadır. Genel olarak kedilerde kafein zehirlenmesi durumunda ortaya çıkan belirtiler, huzursuzluk, hızlı nefes alıp verme, kas seğirmesi ve kalp çarpıntısıdır.

Yağlı Yiyecekler: Yağlı pişmiş gıdalar kedilerin pankreasında iltihabi sorunların oluşmasına yol açabilir. Ayrıca sindirim sistemini de zorlaması bakımından tüketilmemesi gereken gıdalar arasında yer alan yağlı yiyecekler, özellikle sofra artıklarından oluşuyorsa içeriğinde bulunan tuz ve çeşitli baharatlar sebebiyle de tehlikelidir.