Kebap Çeşitleri

Davut Bal Kebap Çeşitleri

Anadolu pek çok konuda olduğu gibi mutfak konusunda da zenginlikler ülkesidir. Bu coğrafyada yaşamış olan her medeniyet “Çorbada benim de tuzum olsun.” diyerek değişik bir tat bırakmıştır bizlere. Çoğunun adını bile bilmediğimiz bu kavimlerden damaklarımızdan düşürmediğimiz tatlar kalmıştır. Bu tatların başında kebaplar gelir. Öyle ki dünyanın herhangi bir yerinde Türkiye deyince insanların aklına ilk kebap gelir. O derece özdeşleşmiştir Türkiye ile. Gelin birlikte dalalım kebap dünyasına.

Adana Kebabı: Kebap deyince akla ilk gelen Adana Kebabı gelir. Bir porsiyonunda 450 kalori bulanan Adana Kebabı çeşitli malzemelerle hazırlanan kıymanın yassı bir şişe sarılması şeklinde hazırlanır. Asıl ustalığı buradadır. Acı sevmiyorsanız Urfa Kebabı öneririz.

Urfa Kebabı: Acısız Adana Kebabı da diyebiliriz. Bazı yörelerde haşhaş kebabı olarak bilinen bu Urfa Kebabı daha çok acı sevmeyenlerin tercih ettiği kebap çeşididir.

İskender Kebap: Bursa yöresinin en ünlü yemeklerinden birisidir. Döner eti ile yapılan bu kebap türü, yoğurt, pide, üzerine dökülen domates sosu ve tereyağı ile enfes bir hal alır.

Patlıcan Kebap: Şanlıurfa ve Gaziantep yöresinde sıkça tüketilen patlıcan kebabı yöreye göre değişik şekillerde yapılır ve servis edilir.

Cağ Kebabı: Keçi ve Kuzu etinden yapılan Cağ Kebabı adını cağ denilen şişlerden alır. Erzurum’a ait bu yemek Artvin’in bazı ilçelerinde de yöresel olarak yapılmaktadır.

Tokat Kebabı: Tokat yöresinin kuyruk yağı, kuzu eti, sebze çeşitleri ve özel olarak hazırlanan kebap pidesi ile hazırlanan nefis kebabıdır. Fırın ocağına konan demire takılan şişlerde yapılan, ustaların deyimiyle “Isıyla değil ışıkla pişen” eşsiz bir yemektir.

Kuyu Kebabı: Kastamonu, Ilgaz ve Taşköprü’ye ait bu yemek oğlakların özel olarak hazırlanmış kuyularda, çam ağaçlarının közünde pişirilmesi şeklinde hazırlanır.

Kilis Kebabı: Kilis yöresine ait olan bu yemek Kilis Tava olarak da bilinir. Sini (tepsi) içerisine yayılan kıyma ve sebzeler fırınlara gönderilerek pişirilir.

Abuzer Kebabı: İç Anadolu yöresine ait bir yemektir. Çeşitli malzemelerle hazırlanan kıyma tepsinin ortasına bastırılır, etrafına doğranmış soğan serpilir ve 180 derecelik fırında pişirilir.

Anadolu’da bu saydıklarımızın dışında daha onlarca kebap türünün olduğunu da belirtmek gerekir.