Kaz Nasıl Bir Kuştur?

Büşra Ekicioğlu

Kaz Nasıl Bir Kuştur?

Ördekgiller familyasının bir üyesi olan kaz otçul bir kuştur. Biçim olarak ördekten daha büyük kuğudan ise daha küçük bir yapıya sahiptir. Gri ve beyaz tüyleri, perdeli ayakları ve yassı gagası ile bilinen kazın dünya üzerinde kırktan fazla çeşidi vardır. Bu çeşitler arasında en dikkat çekenleri ise yaban kazı, puslu turna kazı, angut, büyük kar kazı, Kanada kazı, ak yanaklı kaz ve rahibe kazıdır. Kanada kazı bu çeşitler arasında en zeki olanıdır.

Kaz genel olarak otla beslenir. Bazı türleri ise böceklerle ya da yumuşakçaları da yer. Kazın vücut yapısı erkek ve dişide çok farklı değildir. Bazen erkekler daha iri bir yapıya sahip olabilir. Kazın ayakları perdeli, kanatları enli, uzun ve uçlara doğru sivri bir haldedir. Kazın tüyü ekonomik açıdan oldukça değerlidir. Yumuşak bir yapıya sahip olan kaz tüyü alt kısıma doğru ise havlıdır. Kaz Türkiye'de genel olarak Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Kars ilinde yetiştirilir. En önemli yetiştirilme amacı ise eti ve tüyüdür.

Kaz suda yüzebilen bir kuştur. Uzun süre su altında kalmayı başarır. Boyunları vücutlarına göre daha kısa bir yapıya sahiptir. Gagası yassıdır. Kaz oldukça zeki bir hayvandır. Uykusu hafif olduğu için bekçilik görevi de yapar. Ortalama bir kaz ömrü 25 sene civarındadır. Yetişkin hale gelen erkek kazlar her sene tüy döker. Bunun temel nedeni ise rahat uçmasıdır. Göç eden kazlar yönlerini yıldızlara göre belirlerler. Göç eden kaz türü ise en yaygın olarak kuzeyde ve kutup bölgesinde bulunur. 

Kaz tek eşli yaşayan kuşlar arasındadır. Eşleri ölünce tekrar eş seçmek için uzun süre beklerler. Eşler birbirlerine oldukça bağlıdır. Yuvalarını genelde bataklıkların sığ yerlerine ya da tümseklere yapan kaz kuşları Mayıs ayında kuluçkaya yatar. Yavrular yumurtadan ise Haziran ayında çıkar. Kuluçka süresi 32 gündür. Kuluçka döneminde yuvayı erkek kaz korur. Kazın ortalama 5 yumurtası olur. Yavrular yumurtadan ilk çıktığı zaman açık sarı renge sahiptir. Kaz yavruları uçmaya 4. ayda başlar. Erginlik dönemi ise 3 yılında sonunda gerçekleşir. 

Kaz eti hem besleyici hem de lezzetli bir tada sahiptir. İçerisinde B12 vitamini, demir, potasyum, fosfor bulunan kazın kolesterol, yağ ve kalori içeriği diğer kümes hayvanlarına göre daha fazladır. Bunun için deriden ayrılarak küçük porsiyonlar halinde tüketilmesi gerekir. Kaz etinin ağır bir kokusu vardır. Kaz yumurtası ise doyurucu ve lezzetli bir tada sahiptir.