Kayısı Kıvamında Yumurta Nasıl Pişirilir?

Hakan Obalı
Kayısı Kıvamında Yumurta Nasıl Pişirilir?

Herkes yumurtasını farklı kıvamda sever. Ancak yumurtanın haşlanarak tüketilmesinde en çok tavsiye edilen yumurta sarısının çok katılaşmamış olduğu kayısı kıvamıdır. Yumurta pişirmede bu kıvamın elde edilmesinde ise pişirme süresi önemlidir.

Kayısı Kıvamında Yumurta Nasıl Pişirilir?

Yumurtanın cezvede pişirilmesi için öncelikle cezveye bir miktar su ve tuz koyulur. Tuz hem yumurtanın çatlamasını önler hem de pişen yumurtanın kabukları bu şekilde daha kolay soyulur. Daha sonra bir kaşık yardımıyla yumurta cezvenin içine oturtulur.

Yumurtanın cezveye olabildiğince yumuşak şekilde bırakılmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde kabuktaki çatlaklardan dışarıya kaçan yumurta akı suyun içinde biçimsiz şekilde haşlanır. Bu durum hem görselliği bozar hem de yumurtadan beklenen lezzetin yakalanmamasına neden olur. Yumurta cezveye koyulduktan sonra su seviyesi yumurtanın üzerini kaplamıyorsa cezveye yumurtanın üzerini kaplayacak miktarda su ilave edilir.

Cezve ocağa alındıktan sonra ocak yakılarak orta ateşe alınır. Yumurtanın kayısı kıvamında olması için orta ateşte toplam pişme süresi ise 4-6 dakika arasında olmalıdır. 4 dakikalık bir pişirme süresi sonucunda yumurta sarısının kıvamı biraz daha sıvı iken, 6 dakikalık pişirme süresinin ardından yumurtanın beyazı ve sarısının dış kısmı iyi pişmiş ve yumurta sarısının ortası yumuşak olur.

Damak zevkine göre bu iki kıvam arasında istenen kıvamın elde edilebilmesi için yumurtanın pişirilmesi süresinde küçük oynamalar yapılabilir.

Zamanlayıcılar Nasıl Kullanılır?

Pişirilen yumurtada kayısı kıvamının elde edilebilmesi için yumurta şeklindeki zamanlayıcılar da kullanılabilir. Pişirilen yumurtanın yanına koyulan ve pişirilme süresi ile doğru orantılı olarak renk değiştiren bu araçların üzerinde “yumuşak”, “orta” ve “sert” şeklinde ifadeler bulunur. Pişirilme esnasında renk değişimi “orta” yazan bölüme geldiğinde pişirilme işlemi sonlandırılırsa kayısı kıvamında yumurta elde edilebilir.

Zamanlayıcıların kalite farkları yumurta kıvamında bazı sapmaların olmasına yol açabilir. Bu yüzden bu tip araçlarla birkaç deneme yapılarak renk değişimi miktarı ile yumurta kıvamı arasındaki ilişki net olarak anlaşılıp istenen kıvamda yumurta elde edilebilir.

Pişirilen yumurta soğuk suda 5-6 saniye kadar bekletilip servis edilebilir. Soğuk suda daha uzun süre tutmak yumurtanın lezzetini etkileyeceğinden özellikle kahvaltılık yumurtaların bu şekilde fazla soğutulmamasına özen gösterilmelidir.