Kas Yapmak İsteyenlerin Tüketmesi Gereken Besinler

Selin Tunur
Kas Yapmak İsteyenlerin Tüketmesi Gereken Besinler

Günümüzde çoğu insan kaslarını daha belirgin hale getirmek ister. Kas yapmak ya da var olan kasları ortaya çıkarmak ve vücuttaki fazla yağları yakmak için birçok protein kaynağına, sebzeye, meyveye, karbonhidrata ve sağlıklı yağlara gereksinim duyulur. Kas yapan besinler arasında ilk sırayı proteinler alır ancak karbonhidrat ve yağların hiçbir şekilde göz ardı edilmeden, dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Kas yapmak için uygulanan egzersiz programının yanında beslenme programı da son derece önemlidir. Organların, sinirlerin ve kasların doğru çalışabilmesi tüketilen besinlere bağlıdır.

Kas Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Yumurta: Düzenli olarak tüketilmesi halinde yumurta kas gelişimine fayda sağlar. Yumurtada kaliteli protein bulunur. Ayrıca yumurta A, D, E vitaminleri bakımından da zengin bir besindir.

Balık: Balık içerisinde bulundurduğu zengin protein değerleri ve Omega 3 ile kas yapan yiyecekler arasında önemli bir konuma sahiptir. 100 gram somon balığı yaklaşık 40 gram protein içerir. Ayrıca balık D vitamini bakımından da ihtiyaç duyulan bir yiyecektir.

Tavuk: Protein ve yağ alımını dengeler. 100 gram tavuk yaklaşık 45 gram protein içerirken yağ ise sadece 4 gramdır. Bu nedenle kas yapmak için ideal bir yiyecektir.

Soya: Tam protein sağlayan bitkisel yiyeceklerden biridir. Et yemeyenler için bir alternatif olabilir. İçerisinde bulundurduğu aminoasitler kasların gelişmesini sağlar.

Kırmızı Et: Özellikle yağsız kırmızı etler harika protein kaynaklarıdır. 100 gram yağsız kırmızı ette 40 gram protein bulunur. Ayrıca kırmızı et kas gelişiminde önemli bir rol oynayan B12 vitamini, çinko ve demiri zengin bir şekilde içinde barındırır.

Süzme Peynir: Süzme peynir protein bakımından zengindir ve az kalori içerir. Az yağlı ya da yağsız süzme peynirin tüketilmesi kas yapımı için tercih edilir.

Kas yapımı için protein bakımından zengin bir beslenme programı uygulanmalı fakat kas gelişimi için yeterli miktarda karbonhidrat ve yağ da tüketilmelidir. Profesyonel vücut geliştiricilerin günde kilo başına 2 gr protein tükettikleri bilinir.