Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Karma Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Yıldız İnci Ayağ Karma Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Cilt sağlığı ve güzelliği sağlıklı görünmede en etkili yöntemdir. Bunun için cildin kurallara uygun şekilde temizlenmesi, bakımının zamanında, düzenli olarak yapılması ve makyaj uygulamalarının etkili olması gerekir. Cilde doğru uygulamaların yapılabilmesi için ilk adımda cilt tipinin doğru belirlenmesi önemlidir.

Cildin bir bölümü kuruyken bir kısmı yağlı cilt tipi özelliği gösteriyorsa bu cilt karmadır. Karma ciltler diğer cilt tiplerine göre ayrı bir özen ister. Bunun yanında gerekli bakımının da buna göre yapılması şarttır.

Karma Ciltlere Uygulanacak Makyaj Önerileri Nelerdir?

Karma ciltlerin bakımı ve makyaj uygulamaları aşamasında ilk basamağı farklı özellik gösteren cildin tümünü eşit hale getirmek vardır. Yağlı olan alın bölgesi ile burun üstü ve kuru olan yanak kısımları eş değerde yağ seviyesine sahip hale gelmelidir.

Cilt yüzeyinde eşitliği sağlayabilmek için karma ciltler için en ideal nemlendirici kremler BB kremlerdir. BB kremler sayesinde cildin renk dengesizlikleri ve farklı tonları kapatılmış olur. Ayrıca nemlendirici krem uygulanırken cildin tamamına eşit miktarda sürülen krem cilt yüzeyine yedirilir.

Su bazlı kremler tercih edilmesi önemli bir ayrıntıdır. Bu özellikteki kremler sayesinde yağlı kısımlardaki parlamalar önlenmiş olur.

Karma ciltlerde ideal krem seçimi gerçekleştikten sonraki aşama pudra seçimidir. Pudra bu cilt tipi için fondötene oranla daha fazla tercih edilmelidir. Bunun nedeni pudranın kuru formunun parlamaları önlemesidir. Fondöten ise günün ilerleyen saatlerinde cilt yüzeyinde parlamalara neden olmasıdır.

Karma ciltlere makyaj uygulanırken açık tonlarda pudra seçimi tercih edilmelidir. Bunun yanında gün içinde pudra yenilemesi de yapılmalıdır.

Allık çeşitleri içinde krem formdaki allıklar diğer allıklara göre daha iyi duracaktır. Karma cilt tipi için de ideal olan allık çeşidi krem allıklardır. Çünkü bu cilt tipinde yanak bölgesi yağlı değil kuru özellik gösterir. Makyajın doğal görünmesi için şeftali tonlarında allıklar uygulanmalıdır.

Karma cilt tipinin özelliği göz kapaklarının yağlı olmasıdır. Yağ nedeniyle parlamalar olmaması için far uygulamasından önce bu bölgenin pudra ile matlaştırılması önerilir.

Karma ciltlerin temizliği hakkında bilgi sahibi olmak için Karma Ciltler Nasıl Temizlenir? yazısını okuyabilirsiniz.