Karma Cilt Maskesi Nasıl Seçilir?

Solmaz Özlem Köse  Karma Cilt Maskesi Nasıl Seçilir?

Alın, burun ve çenenin yağlı bir dokuya sahip olmasına rağmen yanak ve  boyun kısımlarında kuruluk nedeniyle tek tip cilt yapısına sahip olmayan karma ciltlerin bu özelliği sebebiyle ürün kullanımında daha seçici olması gerekir. Özellikle ciltte daha derin bakım yapması sebebiyle karma ciltler için kullanılacak maskelerde daha da özenli davranılmalıdır. Aksi durumda cildin yağ dengesinin düzenlenmesi ve korunması daha zor bir hal alabilir. Genel olarak karma ciltlerde uygulanacak maskeler cildin ihtiyaçları doğrultusunda birden fazla maske kullanımını gerektirebilir. Prensip olarak yüzün farklı bölgelerine uygulanacak maskeler aynı anda yapılmalıdır. Yanaklar için daha çok nemlendirici maskeler tercih edilirken T bölgesi için daha çok derin temizleyici maskeler uygulanmalıdır.

Cildin kuru bölgelerinde daha çok pullanma sonucu kapanan gözeneklerin açılması için alfa hidrolik asit grubundan laktik ve hipoalerjenik asitler içeren ürünler seçilmelidir. Meyve enzimlerine sahip maskelerle birlikte genel olarak doğal kaynaklara sahip maskeler kullanılması açısından laktik asit içeriğine sahip sütlü, hipoalerjenik asit grubundan ise şeker kamışı içeren maskeler kuru bölgelerde tercih edilebilir. Ancak daha çok kuru ciltlerde nemlendirici maskeler öncelikli olarak tercih edilebilecek ve rahatlıkla kullanılabilecek maskelerdir. Nemlendirici maskeler ciltte hidrasyon gelişimine yardımcı olması ve pullanmayı azaltmasıyla cildin kuru bölgelerinde fayda sağlar. Nemlendirici maskeler içinde shea yağı ve aloe vera içeren, karma ciltler için etkisi kuvvetli ürünler yanında doğal yağlar ve nemlendirici ajanlar içeren maskeler de kullanılabilir.

Karma ciltlerde T bölgesinde kullanılacak maskelerin başında ise ciltteki fazla yağ emmesi ve yağ düzeyini dengelemesi açısından etkili olan kil maskeleri kullanılmalıdır. Güçlü yapısı nedeniyle cildin yağ durumuna göre yaklaşık 15 dakika bekletilen kil maskeleri yüzden temizlendikten sonra nemlendirici kullanımı ile cildin su ihtiyacı dengelenmelidir.

Karma ciltlerde maske uygulamaları haftada 2 ya da 3 kez belirtilen talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır.