Karma Cilde Peeling Nasıl Yapılır?

Solmaz Özlem Köse Karma Cilde Peeling Nasıl Yapılır?

Cilt yüzeyinde oluşan ölü hücreleri ortadan kaldırarak pullanmaları gidermek, lekelerin görünümünü azaltmak, ayrıca ciltte canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmak amaçlı yapılan peeling uygulamalarında kullanılan kozmetik ürünler daha çok yüzeysel cilt soyma ürünleridir. Bu açıdan çok fazla risk oluşturmuyor gibi görünse de cilde uygulanacak olan peeling ürününün uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Özellikle karma cilt gibi komplike bir yapıya sahip ciltlerde kuru alanlarda cildin kurulaşmasına ve tahriş olmasına, yağlı alanlarda da cildin yağ düzeyinde artışa sebep olmanın yanında peelingin sivilceli alanlara uygulanma riski açısından bilinçli davranılır.

Peeling kullanımını ilk kez yapacak kişiler başlangıçta en düşük seviyedeki ürünleri tercih edilmelidirler. Bu açıdan laktik asit içerikli peelingler tavsiye edilebilir. Alfa hidroksi asit grubu içerisinde sütten elde edilen laktik asit peeling ürünleri, ciltteki izlerin giderilmesi, cilde parlaklık vermesi, hafif kırışıklıkların görünümünü iyileştirmesi açısından etkili olurken özellikle cildin kuru bölgelerinde faydalı sonuçlar elde edilmesinde kullanılır.

Bunun yanında yine acı bademden türetilmiş alfa hidrolik asitlerden mandelik asitli ürünler başlangıç olarak karma ciltlerde rahatlıkla kullanılabilecek ürünlerdir. Özellikle T bölgesinde aknelerin temizlenmesi açısından etkili olan mandelik asitler ciltteki ölü hücreleri temizlemek yanında cilt tonunu eşitlemek, güneşin zararlı etkilerini yok etmek açısından faydalıdır.

Karma ciltler için kullanılabilecek bir diğer peeling ürünü hipoalerjenik asitlerdir. Alfa hidroksi grubunda yer alan hipoalerjenik asit peeling ürünleri laktik asit ya da mandelik asitlere göre ciltte biraz daha etkilidir. Karma ciltler açısından cilt tonunu eşitleyerek yağlı ve kuru bölgelerin dengesinin sağlanmasında önemli olan hipoalerjenik asit peelingleri ciltteki lekeleri ve sivilce izlerini hafifletmekte de faydalıdır. Bunun yanında T bölgesindeki siyah noktaların giderilmesinde etkili olan hipoalerjienik asitler gözenekleri temizleyerek cildin hava almasına yardımcı olur.

Genel olarak karma ciltlerde, tüm ciltler için kullanılabilecek meyve asitlerinden üretilmiş peelinglerde rahatlıkla kullanılabilir. Diğer kimyasal peeling türlerine göre daha yumuşak bir yapıya sahip meyve asitli peeling ürünler daha çok gözeneklerin temizlenmesinde etkilidir.

Karma ciltlerde iki haftada bir uygulanan peeling cildi koruma açısından yeterlidir. Peeling seçimlerinde sert ürünlerden kaçınılması karma ciltler açısından önemlidir. Ancak T bölgesinin tedavisi amaçlı hafif peeling ürünleri de istenilen etkiyi vermeyebilir. Bu açıdan karma ciltlerde peeling ürünlerinin seçiminde kuru alanlar göz ardı edilmeden T bölgesindeki yağlı ve sivilceli bölgelerin tedavisine yönelik karma ciltler için tasarlanmış ürünler seçilmelidir.