Karın Eritme Egzersizleri Nelerdir?

Gönül Uzal
Karın Eritme Egzersizleri Nelerdir?

Yoğun hayat şartları insanların spora ve egzersize vakit ayırmasını önemli ölçüde engellese de fit bir vücuda ulaşmak zor değildir. Özel vakit ve maddi olanaklar gerektirmeden sıkı bir karın için uygulanabilecek birçok yöntem vardır. 

  • Evde havlu veya mat üzerine sırtüstü uzanılır. İki ayak yere basılır ve bacaklara 45 derecelik açı verilir. Bacaklardan biri ileriye doğru uzatılır ve denge sağlanarak bacak yerden yukarı doğru dizler bükülmeden kaldırılıp indirilir. Kaldırılan bacağın zıttı kol ayağa uzatılarak karnın çalışması sağlanır. İlk günlerde 10'ar tekrarlı 3 set halinde yapılabilir. Sonraki günlerde ise dayanma süresine göre 15-20 tekrar yapılabilir.
  • Sırtüstü uzandıktan sonra bel dengesi sağlanır ve iki bacak aynı anda birbirine yakın tutularak hafifçe yerden 15-20 cm yükseğe kaldırılır. Aynı anda boyun zorlanmadan karna doğru hafifçe eğilmek gerekir. Bu şekilde birkaç saniye beklenir. Bacaklar yere yaklaştığında karın normal iken bacaklar kalktığında karın sıkılmalıdır. Bu egzersiz de 3 set 15 tekrar halinde gerçekleştirilir.
  • İlk egzersizdeki gibi uzandıktan sonra bacaklar topuklar havada kalacak şekilde yukarı doğru dik uzatılır. Kollar iki yanda dengeyi sağlamak için tutulur. Kollardan destek alarak bacakların dikliği değişmeden kalça 10-15 cm kadar havaya kaldırılır. Yavaşça indirilir. Bir set için 15-20 defa tekrarlanır.
  • Yerde sırtüstü uzanırken bacaklar dizden kırılarak karna çekilir ve aynı anda dizlere doğru hafifçe doğrulmaya başlanır. Bu hareketi yaparken dengeyi iyi sağlamak gerekir. Boyun kasılmamalı, karın sıkılmalıdır. Bu hareket hem kalça-bacak hem de karın için mükemmel sonuçlar doğurur. Neredeyse büyük kas grubunun tamamının çalışmasını sağlar. Bu hareketi 3 set halinde 10'ar kez yapmak gerekir. İlk haftadan sonra tekrarlar artırılabilir. 

Bu egzersizlere benzeyen çeşitli hareketler mevcuttur. Önemli olan düzenli olarak yapmaktır. Sadece egzersizin yetmediği ve doğru beslenme ile sıvı tüketiminin de ihmal edilmemesi gerektiği bilinen bir gerçektir.