Karın Düzleştiren Hareketler Nelerdir?

Yıldız İnci Ayağ Karın Düzleştiren Hareketler Nelerdir?

Uzun süreli hareketsizlik, doğum atlatmak, gün içinde yakılan kaloriden fazla kalori alınması karın bölgesinde yağlanmaların oluşmasına neden olur. Karın bölgesinde depolanan yağlar kötü görüntüsünün yanında sağlık sorunları da doğmaya başlar.

Düz bir karın bölgesine sahip olmak için yapılacak egzersiz hareketleri:

Dizlerinizi kırarak yere uzanın. Ayaklarınızın ikisi de yere basmalı. Avuç içlerinizi başınızın altında birleştirin. Başınızla birlikte vücudunuzu kaldırabildiğiniz kadar yukarıya kaldırın. Bunu yaparken vücudunuzu dik tutmaya çalışın. Bu hareketi 20 kere yapın. Daha sonra vücudunuzu dinlendirin. Bu hareket sayesinde karın bölgenizdeki kaslar kasılacak, çalışacaktır. İlk zamanlarda karın bölgeniz çok fazla acıyacak, daha sonra bu acı geçecektir.

Sol ayağınızı yere iyice bastıktan sonra sağ ayağınızı kırık şekilde duran sol bacağınızın üzerine koyun. Bu pozisyonda ağırlık sol bacağınızda olmalı. Avuç içlerinizi yine başınızın altında birleştirin. Ve aynı şekilde vücudunuzu yukarı doğru çekmeye çalışın. Hareketi 20 kere yaptıktan sonra vücudunuzu dinlendirin.

Sol bacağınızı çalıştırdıktan sonra sağ bacağınızı çalıştırmanız gerekiyor. Ayağınızı diğer ayakla yer değiştirerek aynı işlem basamaklarını gerçekleştirin. 20 kere hareketi yaptıktan sonra vücudunuzu dinlendirin.

Yere dümdüz yatarak bacaklarınızı birbirine yaklaştırın. Ayaklarınız da birbirine değmeli. Avuç içlerinizi yere yapıştırın. Daha sonra bacaklarınızı kırmadan kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Bu harekette bacaklar fazla havaya kalkmaz. Bunu yapmak için zorlamayın ya da hareketi yapamadığınızı düşünmeyin. Hareketi düzenli yaptığınızda karın kaslarının çalıştığını göreceksiniz.

Karın kaslarını çalıştırmanın bir yolu da nefesinizi tutup belli aralıklarla tekrar bırakmaktır. Ayakta dik bir pozisyonda nefesinizi tutun ve karnınızı olabildiğince içinize çekin. Daha sonra 20’ye kadar sayarak yavaşça nefesinizi salın. Nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermeye çalışın. Bu hareket basti gibi duran ancak karın kaslarının çalışmasını destekleyen etkili bir egzersizdir. Devamlılığı olduğu sürece kısa zamanda etkisini gösterir.

Karın kaslarını kuvvetlendirmek ve karın bölgesini düzleştirmek için su içinde de egzersizler yapabilirsiniz. Suyun içinde ayakta sabit durabileceğiniz bir pozisyon alın. Daha sonra göbeğinizin alt kısmında ellerinizi birbirine bağlayın ve içine dolan suyu hızlı hızlı karnınıza doğru çarptırın. Bu hareketi suyun içinde yorulana kadar yapabilirsiniz.