Karın Bölgesindeki Yağlanma İçin Ne Yapılabilir?

Gönül Uzal
Karın Bölgesindeki Yağlanma İçin Ne Yapılabilir?

İnsanlar iyi görünmenin yanı sıra sağlık açısından vücutlarının yağlanmasından kaçınır. Bunun için çeşitli egzersiz ve diyetler uygulanabilir.

Karın bölgesi yerleşim olarak vücudun merkezindedir. Sindirim bölgesi olduğu için ayrı bir öneme sahiptir. Ancak bu bölgede biriken fazlalıklar inatçı olabilir. Bel bölgesi ölçüldüğünde erkeklerde 100 cm, kadınlarda 90 cm geçiyorsa tehlike sınırına gelinmiş demektir.

Karın Bölgesinde Yağlanma Varsa Neler Yapılabilir?

  • Vücudun büyük oranda sudan oluştuğunu ve vücuttaki tüm faaliyetlerin su ile sürdüğü düşünüldüğünde yeterli oranda su tüketilmesi önemlidir.
  • Şeker tüketiminin azaltılması veya mümkünse tamamen kesilmesi gerekir. Çünkü şekerin fazlası karaciğer tarafından yağa çevrilir. Sadece şekerin kendisinin değil, şekerli içeceklerin de azaltılması diş sağlığından karın bölgesine kadar birçok konuda fayda sağlar.
  • Mevsiminde meyve ve sebze tüketimine, özellikle şeker oranı az su oranı fazla ve elma gibi lifli dokuya sahip olan meyvelere yönelmek gerekir. Vitamin ihtiyacı meyveden sağlanmış olur ve meyvelerin sindirime yardımcı olma özelliğinden faydalanılır.
  • Karbonhidrat (ekmek, makarna, pilav..) yerine daha çok protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler çok hızlı yağa dönüşür. Ancak protein depolandığında kas dokusu beslenir.
  • Yulaf ve baklagiller gibi çözünebilir lif içeren gıdalara ağırlık verilmelidir. Gıdaların sindirimi ne kadar hızlı ise o kadar hızlı dönüşüm alınır ve gerekli miktarlarda vücutta saklanır.
  • Karın bölgesini küçültmek için aç kalma veya tek tip beslenme önerilmez. Çünkü düzene girmesi istenen bir bölge ancak her gıdadan gerekli ölçüde alınırsa sonuç elde edilir. Bu nedenle aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Sık sık ve azar azar yenilmesi gerekir.
  • Yemek yerken lokmalar ne kadar çok çiğnenirse midenin ve bağırsakların yükü o kadar azaltılmış olur. Hızlı sindirim şişkinliği önler.
  • En önemli konu ise spor veya egzersizdir. Özellikle ön ve yan karın bölgesi için mümkünse ağırlıklı hareketler uygulanmalıdır. Eğer bu mümkün değilse yürüyüş en iyi spordur. Haftada en az 3 defa yapılan düzenli ve tempolu yürüyüş istenmeyen karın fazlalıklarının en büyük düşmanıdır.
  • Spor yaparken karın sıkma alışkanlığı edinilmelidir. Dışarıdan daha iyi bir görünüm veren bu hareket sayesinde mide kasılmaları artacağından sindirime yardımcı olunabilir.