Kardeşler Arası Anlaşmazlık Nasıl Giderilir?

Sibel Hecer
Kardeşler Arası Anlaşmazlık Nasıl Giderilir?

Evinizde bir taneden daha fazla çocuğa sahip olabilirsiniz. Kardeşler arasında pek çok sebeple geçimsizlik ya da kıskançlık olabilir. Evde tek çocuk olarak kalmak istemeyen büyük çocuk kardeşi olduktan sonra çoğu zaman onu kısmaya başlıyor. Bunun sebebini net olarak algılamak zordur. Ve neticede ikisi de çocuktur. Bu tarz durumu normal karşılayan aileler sadece bu noktada ne yapmaları gerektiği konusunda kararsız kalmaktadırlar.

Kıskançlık da bir duygudur. Ve insanlar kendilerini duyguları ile ifade ederler. Buna çocuklarda dahildir. Anne ve babasını paylaşmak bile çocukta bu duygunun oluşmasına sebebiyet verecektir. Bu noktada önemli olan çocuğun bu duygusunu da ifade etmesine izin vermelisiniz. Böylelikle kıskanmanın kötü bir duygu olacağı çocuğa hissettirilmemiş olacaktır. Çocuklarda bu tarz şeylerden oluşan duygular anlayışla karşılanmalıdır. Tabii ki kardeşlerin hepsi birbirini kıskanacak diye bir durum söz konusu değildir.

Çocuklarınız eğer kavga ediyorsa birbirlerine ve etrafa zarar vermedikleri sürece onlara karışmayın. Böylelikle çocuklar problem çözme yetilerini geliştireceklerdir. Bir problemleri olduğunda onları dikkatlice dinleyin. Onlara güvendiğinizi hissettirin. Eğer birbirleri arasında yaptıkları tartışmada kendi başlarına çözüm bulamazlarsa onlara yardımcı olun. Kavgayı kimin başlattığı hiç önemli değildir ama olabilecek sonuçlarına beraberce katlanmaları gerektiği çocuklara öğretilmelidir. Çocuklarınızın yapmış olduğu olumlu şeyleri övün. Bu gibi övgüler çocukların iyi yapacağı davranışların daha çok artmasını sağlayacaktır. Bunun yanında anne ve baba çocuklarına sevgi gösterirken eşit bir şekilde göstermelidir. Anlaşmazlığın çözülmesinde çocuklar arasında kesinlikle bir ayrım olmamalıdır. Çocuklar kavga ettiklerinde büyük olan çocuğa sen büyüksün ya da sen ablasın, sen abisin gibi söylemler kesinlikle söylenmemelidir. Bu gibi bir durumda küçük olan çocukta sürekli korunma altında olduğu duygusu olacaktır. Küçük olan çocuğa da büyük olana da birbirlerine saygı duymaları öğretilmelidir. Aile içinde alınacak olan kararlarda çocuklarında fikirleri alınmalıdır.  Bu çocukların karşılaştıkları problem ve sorunlarda birlikte hareket etmelerini sağlayacaktır.

Çocukların yapmış oldukları iyi şeyler ödüllendirilmelidir. Kardeşler birbirlerine yakın tutulmalıdır. Kavga ve anlaşmazlıklarda sorunları kendi başlarına çözmeleri istenilmelidir. Böylece birbirleri ile iletişim kurma yetenekleri geliştirilebilir.