Karate Nasıl Yapılır?

Ali Sökmen
Karate Nasıl Yapılır?

Karate kelime manası olarak silahsız, boş el anlamına gelmektedir. Silahsız mücadele sanatlarının, uzak mücadele kolu olarak geçmektedir. Yani kişinin kendini savunmaya yönelik bir sanattır. Tüm çalışmaları savunmaya yönelik teknikler içermesinden de müdafaa sanatı olduğunu kanıtlar.

Karatede mücadeleye başlangıç hareketi, yani hazır duruşu olan; ayaklar birbirine paralel ve dik, ellerde çaprazlanmış bir şekilde yavaş yavaş öne doğru dik olarak açılır. Vücuda değmeyen pozisyonda kasık doğrultusunda tutarak rakibi kontrol etmeyi sağlayan pozisyondur.  

Karate başlangıç seviyesinde duruş hareketinden sonra vuruş teknikleri öğretilir. Bunlar; yan vuruşlar, düz vuruşlar, yumruk şekliyle yapılan vuruşlar, elin bıçak hareketi gibi yapılan vuruşları, parmakların vuruş şekilleri gibi çok yönlü vuruş şekilleri mevcuttur.

Daha sonrasında bir diğer çalışma bölümü olan ayak çalışmalarına geçilir. Üç temel teknik ile başlanır. Bunlar; 'mae geri', 'yoko geri kekomi', 'mawashi geri', 'ushiro geri' dir. Karate ayak tekniklerinin en önemli özelliği, rakibin atağı yaptıktan sonra geriye çekiş, yani kas kontrolü vardır. Bu çok önemlidir. Çünkü karatede rakibe zarar vermemek en temel ilkedir. Başlangıç ayak tekniği olan mae geri; vurup çekme tekniğidir. Gerideki ayak vurulup çekilir. Yoko geri kekomi; ayağın yan kısmıyla direkt vurma, mawashi geri, daha yukarı vurup çekme ve son olarak da ushiro geri; 180° dönüş yaparak vurup çekme teknikleridir.

Savunmayı gerçekleştirirken ayrıca sağlam bir duruş yapmak için üst tekniklerden olan, temel blok teknikleri öğretilir. Bu teknikler, 'Gedan Barai', 'Jodan Age Uke', 'Soto Uke', 'Uchi Uke', 'Shuto Uke' dir. Karatede kuşaklar “kyu” ve “dan” olmak üzere ikiye ayrılır. Kyu, siyah kuşağın altında bulunan derecelerdir. Bunlar, başlangıç olan beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi, kahverengi ve ustalığa geçiş olan siyah renklerdir. Diğer kuşak olan “dan” derecelendirmede ise siyah kuşaklarda onuncu seviyeye kadar gidebiliyor. ”Kyu” kuşakta 4 ayda bir atlama şansı varken, dan derecelerinde derece seviyesi kadar beklenir. Mesela, 3. Derecede 3 yıl, 4. Derecede 4 yıl gibi.

Karate olgunlaşma ve mükemmelleşme sanatıdır. Önce kendi benliğini kazanıp olgunlaşılır, ardından insanı ve doğayı sevip, saygı duyma yetisini kazanarak mükemmele ulaşmayı sağlamak için uzun bir mücadele gerektirir.