Karanlık Oda Nasıl Aydınlatılır?

Sertac Dokenel
Karanlık Oda Nasıl Aydınlatılır?

Odaları ışık alan bir ev çoğumuzun ev tercihlerinde en çok dikkat ettiği konudur. Fakat her zaman gücümüz buna yetmeyebilir. Bu nedenle dekorasyona ağırlık vermek durumunda kalınır. Çünkü yeteri kadar aydınlık almayan odalar evde vakit geçirmemizi engeller ya da evde geçirilen zamanda sıkılmaya neden olur. Hatta uzmanlarca yeteri kadar aydınlık olmayan odaların insan psikolojisi dahi olumsuz yönde etkilediği ispatlanmıştır. Peki karanlık odalar nasıl aydınlatılır?

Karanlık bir odayı aydınlatmak için her zaman güneş ışığına ihtiyaç yoktur. Dekorasyon tüm odalarda önemli olduğu gibi karanlık bir odayı aydınlatmada da çok önemlidir. Odada yapacağınız küçük dokunuşlarla ferah ve aydınlık bir odaya sahip olunabilir.

  • Bir odaya baştan aşağıya bambaşka görünüm katan en büyük faktör duvarları boyamaktır. Çünkü duvarlar genelde boş olduklarından dolayı uygun bir renkle istenilen derinliği kazandırabilir. Karanlık bir odayı aydınlık hale getirmek için ise açık renkli boyaların tercih edilmesi gerekmektedir. Badana beyazı gibi beyaz renkler yanında turuncu sarı arası bir renkle odaya ferah bir hava katılabilir. Tercih tamamen kişiye kalmıştır. Sadece koyu ve pastel renkler tercih edilmemesi gereklidir.
  • 2. önemli konu zemindir. Zemine açık renk parke ve halılar tercih edilmelidir. Duvarlar gibi evin tüm havasını değiştirirler.
  • Aydınlatma çok önemlidir. Eğer lambader kullanılıyorsa geniş bir alanı aydınlatacak lambaderlerin kullanılmasın fayda vardır. Genel olarak ise tavan aydınlatması yanında açık renk ışık veren duvar veya tavan aplikleri olması iyi olacaktır.
  • Duvarları asla resim çerçeveleri büyük tablolar vb. gibi aksesuarlarla doldurmayın. Bu tür aksesuarlar odaların daha küçük göstermeyi sağladıkları için karanlık bir ortamda daha iç karartıcı olacaktır. Duvarları gerektiği kadar az kullanmanızda fayda vardır. Dekor aynalar kullanılabilir. Aynalar odaların daha geniş görünmesini sağladıkları için ferahlık katacaktırlar.
  • Masa, sehpa üstü gibi yerlere aksesuar tercihlerinizi gümüş, bronz gibi parlak nesnelerle yapmanızda fayda vardır.
  • Mobilya seçiminde ise açık renkli mobilyaları tercih edin. Ahşap mobilya seviyorsanız ahşap kısımlarının açık renk olmasına dikkat edilmelidir. Koyu renk mobilyalar odanın kararmasına neden olurlar.