Kapılarda Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Yılmaz Dönmez Kapılarda Isı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı yazın serin kalmak, kışın ise evi sıcak tutmak açısından önemlidir. Kapılarda sağlanan ısı yalıtımı ise evin en çok ısı geçiren yerini kapatmak açısından önemlidir. Bir anlamda geminin en çok su alan yerini kapatmak olarak düşünülebilir.

Yalıtımlı binalar yalıtımsız binalara oranla %50'ye kadar enerji tasarrufu sağlar. Yalıtım, ilk başta fazladan maliyet çıkarsa da ilerleyen zamanda sağlanan tasarrufla kar sağlanmış olur. Bütçedeki yükü hafifletmesinin yanında karbon salınımını da azaltarak doğayı korur.

Isı yalıtımında ısıyı az geçiren materyaller kullanılır. Havanın ısı iletkenliği oldukça düşüktür. Yalıtımda en çok bu özellikten faydalanılır. Yalıtım malzemeleri hava ceplerine ya da levhalarına sahiptir.

Kapılar ve pencereler ısı geçirgenliği en yüksek olan yerlerdir. Pencerelerde çift cam uygulamasıyla ısı kaybı en aza indirilebilir. Bunun yanında ahşap ya da plastik çerçeveler enerji tasarrufu sağlar.

Kapılarda ısı yalıtımı ise nispeten en zor yalıtım türüdür. Kapıların sürekli açılıp kapatılması bunun en büyük sebebidir. Ancak birkaç yöntemi birleştirerek kapıdan ısı geçişini engellemek mümkündür.

  • Açık kalma süresini azaltma: Döner kapı ya da otomatik kapatma sistemleri ile kapıların açık kalması engellenmelidir. Kapı açık kaldığında hava akışı olur. En büyük ısı tasarrufu kapıyı kapalı tutarak sağlanır.
  • Hava cephesi: Kapılarda yukarıdan sıcak hava üfleyen bir sistemle sıcak hava duvarı oluşturulabilir. Bu sayede kapı açıldığında yaşanan ısı kaybı engellenmiş olur.
  • Conta ve süngerler: Kapı kapandığında çerçeve ile arasında kalan boşluktan hava alışverişi olur. Bunun önüne geçmek için iç ve dış tarafa iki katmanlı olacak şekilde conta veya sünger yerleştirilir. 
  • Levha yerleştirme: Ahşap ve çelik kapılarda kapının içine yerleştirilen ısı yalıtım levhaları yardımıyla kapı plakasından geçen ısı yalıtılabilir. Balkon ve giriş kapılarında uygulanması gerekir.
  • Hava cepleri: Plastik balkon kapılarında hava cepleri yardımıyla ısı kaçağının önüne geçmek amaçlanır.
  • İkinci bir hol: Özellikle giriş kapılarından ısı kaçışını engellemek için iki kapılı giriş tasarlanabilir. Bu, rüzgârın kesilmesinde etkili olarak yüksek oranda ısı tasarrufu sağlar.

Evlerde ısı yalıtımının nasıl yapılabileceğini İç Cepheden Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.