Kapı Kolu Nasıl Temizlenir?

Gönül Uzal
Kapı Kolu Nasıl Temizlenir?

Kapılar kullanım yerlerine göre evlerde, okullarda, iş yerlerinde ve insanın yaşadığı her mekânda var olan ev unsurlarıdır. Ortamlarda geçişi sağladığı için de en çok temas edilen eşyalardır. Kapı kolları kiri göstermemesine rağmen evlerin en kirli bölümleridir. Bunun dışında kapı kollarında uzun süre kullanım ile beraber yüzey kalitesinin düşmesi ve parlaklığının azalması da mümkündür. Peki, bu sorunlara çözüm nasıl bulunur, kapı kolları nasıl temizlenir?

Kapı kolları dayanıklı malzemeden yapılmasına rağmen metal olması nedeniyle her türlü kimyasal maddenin kapı kolu temizliğinde kullanılması önerilmez. Çünkü metalin veya kaplamasının bazı kimyasallarla tepkimeye girmesi mümkündür. Bunun için evde hazırlanacak bir temizlik maddesi dışarıdan alınacak olan kimyasallara göre daha sağlıklı olabilir ve daha kalıcı temizlik sağlayabilir. Ev ortamında kullanılabilecek en iyi temizleyicilerden birisi de sirkedir. Temiz bir bezin üzerinde dökülecek bir miktar sirke ile kapı kollarında oluşan kireçlenme rahatlıkla giderilebilir. Aynı zamanda sirke yakıcı özelliği ile kapı kolundaki mikropların da giderilmesini sağlayacaktır.

Bir diğer çözüm ise Arap sabunudur. Bir miktar suya biraz Arap sabunu katılır. Temiz bir bez bu suda yıkanır ve fazla suyu sıkılır. Kirli kapı kolları bu bez ile silinir. Peşi sıra dezenfektan veya sirke katılmış su ile yeniden silinir. Kuru bir bez ile kurutulan kapı kollarının eskiye göre daha temiz ve parlak olduğu görülecektir.