Kapı Barfiksi Nasıl Takılır?

Hakan Obalı
Kapı Barfiksi Nasıl Takılır?

Barfiks, temel olarak sırt ve ön kol kaslarını sadece vücut ağırlığının kullanarak çalıştıran oldukça etkili bir egzersizdir. Bu egzersiz, baş seviyesinden yüksekte bulunan bir barfiks demirine ellerle asılarak vücudun yukarıya doğru çekilmesi şeklinde yapılır. Tutunma esnasında ellerin yönü ve eller arasındaki mesafe farklı kasların,  farklı dirençlerde çalışmasına olanak sağlar. Bu etkili egzersizi evde yapabilmenin en pratik yolu ise kapı barfiksleridir.

Kapı Barfiksi Nedir?

Kapı barfiksleri, barfiks çalışmalarının evlerde rahatlıkla yapılmasına olanak sağlayan ve montaj gerektirmeyen spor aletleridir ve kapıya takılmaları da son derece kolaydır. Kapı barfiksleri 3 bölümden meydana gelir. Birinci bölüm barfiks kapıya asıldığında tutunulan bölümdür ve barfiksin en geniş yeri olan bu bölümde ellerin rahat etmesi için yumuşak süngerler bulunur. İkinci bölüm kapı barfiksinin, kapı pervazı üzerine yerleştirilen ve barfiksin dengede kalmasını sağlayan bölümüdür. Bu bölüm tutma bölümü ile paralel olmasına rağmen tutma bölümünden çok daha kısadır ve silindirik olan tutma bölümünün aksine pervaza oturabilmesi için köşelidir. Kapı barfiksinin üçüncü bölümü ise tutma bölümü ile pervaz üzerine yerleştirilen bölümü birbirine sabitleyen, eğilmiş demirlerdir. Bu bölümün uçlarında da ayrıca tutma bölümleri yer alır ve bu bölümler sayesinde farklı pozisyonlarda çalışmalar yapılabilir.

Kapı Barfiksi Nasıl Takılır?

Kapı barfiksinin kapıya takılabilmesi için öncelikle kapının pervazı olmalıdır. Pervaz ölçüleri ise barfiks modeline göre belirli bir genişliğin üzerinde olmaması gerekir. Bu yüzden kapı barfiksi satın alınırken öncelikle barfiksin takılacağı kapıda pervaz olmasına ve pervaz genişliğinin alınacak ürüne uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Pervaz genişliğinin yanında dikkat edilmeli gereken bir diğer nokta da kapı barfiksinin uzunluğunun kapı genişliğinden daha fazla olması gerektiğidir. Genellikle kapı barfiksleri tüm evlerde kullanılan kapılara uyum sağlayabilecek şekilde tasarlanırlar ancak yine de bu duruma dikkat edilmesi sonradan yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçer.

Kapı barfiksi yerleştirilmeden önce barfiksin kapının hangi tarafında kullanılacağına karar verilmelidir. Kapı barfiksinin tutma bölümü, barfiksin kullanılacağı tarafta yer alacak şekilde barfiksin kısa kenarı kapının diğer tarafındaki pervazın üzerine yerleştirilir. Kapı barfiksi bu şekilde yerleştirilmiş olur. Barfikste yapılan hareketlerde kuvvet barfiks tarafından aşağıya doğru değil ileriye doğru iletilir. Bu da kapı pervazına yük binmesini ve pervazın zarar görmesini engeller. Bu şekilde kapı barfiksi ile istenen sürede ve istenen sayıda tekrarlarla egzersizler yapılabilir. Kapı barfiksi kapıya takılıyken kapı kapanmayacağı için, barfiksin çalışma sonrasında çıkartılması gerekir.