Kanarya Nasıl Bir Kuştur?

Burak Sözer
Kanarya Nasıl Bir Kuştur?

Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'daki su kıyılarında keşfedilen kanarya, serçegiller familyasındandır. Doğada vahşi halde bulunmalarına rağmen insanlar tarafından evcilleştirilmiş ve kafes kuşu olarak beslenmiştir. Ötücü kuşlar arasında yer alır. Bakımı da diğer türlere oranla kapsamlıdır. 

Kanaryaların sesleri çok kuvvetli ve melodiktir. Dişi ve erkekleri farklı özellikler gösterir. Bundan dolayı alınacak türün cinsiyetine göre dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken noktalar vardır. 

Kanarya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dişi olanların parmaklarına dikkat edilmelidir. Herhangi bir eğrilik veya kısalık olmamalıdır. Tüylerinin altındaki derileri de pembe renkli olmalıdır. Dişi kanaryaların göz ve gaga çevresi mat, soluk renktedir. Bu sayede erkeklerden ayrılması kolaylaşır. 

Erkek kuşların ötme kabiliyeti daha gelişmiştir. Bundan dolayı daha çok tercih edilir. Erkek kanaryalar daha baskındır ve boyut olarak büyüktür. 

Genel Özellikleri

Kanaryalar, ilkbahar ve yaz aylarında tüy döker. Bu dönemlerde normalde daha az öter ve keyifsizdir. Mart, nisan, eylül ve ekim aylarında çiftleşme dönemine girer. Erkek olanları, dişilerden önce çiftleşmeye hazır olur. Sürekli öter ve bu süreçte dişinin dikkatini çekmeye çalışır. Çiftleşmeden 5-6 gün sonra yumurtalar meydana gelir ve yavru iki hafta sonra yumurtadan çıkar. 

Zor şartlara dayanıklı bir kuştur ve hastalıklara karşı dirençlidir. Güneşli ortamlardan daha çok hoşlanır. Rüzgar alan, soğuk ve nemli bölgelerde bulunmamalıdır. 

Beslenmeleri 

Kanaryalar, her gün yem yiyen hayvanlardır. Bir gün dahi aç kalamazlar. Kuş yemlerinin dışında, meyve, sebze, yeşillikler, vitaminler ve mineraller ile de beslenebilir. Maydanoz, turp, marul en sevdiği besinler arasındadır. Yeşil sebzeleri verirken iyi yıkanmış olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ishal veya sindirim sistemi sorunlarıyla karşılabilir. 

Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanaryaların geniş ve temiz bir kafes içerisinde bulunması gerekir. Kafesin alt bölümlerine temiz kum konulabilir. Odanın yüksek, sıcak ve kuru bir bölümünde bulunmalı, olabildiğince yükseğe konulmalıdır. Kedilerden de uzak tutulmalıdır. Yaz aylarında kafesine kuş banyosu konulabilir. Bulunduğu ortama alıştıktan sonra gün içersinde kafesinin kapısı açılabilir. Kafesinden çıkıp uçtuktan sonra yuvasının yeri değiştirilmemelidir. Çünkü kanaryalar yerini ezberlediği yuvasına kendiliğinden geri döner. 

Kanaryaların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri Kanarya Nasıl Beslenir? yazısından okuyabilirsiniz.