Kanarya Nasıl Beslenir?

Hakan Obalı
Kanarya Nasıl Beslenir?

İspinozgillerden bir kuş türü olan kanarya güzel sesi ile bilinmektedir. Bu özelliği kanaryaların evcil hayvan olarak tercih edilmelerinde önemli rol oynamaktadırlar. Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi kanaryaların bakımında da en önemli noktalardan birisi beslenmedir.

Kanaryalar doğal ortamlarında buldukları çok çeşitli besinler arasından seçim yaparak kendileri için en sağlıklı beslenmeyi gerçekleştirebilmektedirler. Ancak kafeste bakılan kanaryalar, onlara verilen besinlerle yetinmek zorundadırlar. Bu sebeple kanaryaların beslenmesine özen gösterilmeli, kanaryanın ihtiyaçları en iyi şekilde belirlenmeli ve bu doğrultuda kanaryalara verilen yem içerikleri düzenlenmelidir.

Kanaryaların beslenmesi ile ilgili olarak ilk dikkat edilmesi gereken nokta verilen yemlerin kaliteli ve taze olmasıdır. Kanaryalara kesinlikle bozuk yem ve mama verilmemelidir. Bozulmuş yemlerin ziyan olmaması için kanaryalara verilmesi onlara yapılabilecek en büyük kötülüklerdendir ve bu durum onların hastalanmasına, hatta ölümüne yol açabilir.

Kanarya kafeslerinde sürekli yem bulunmalıdır. Yemler temiz bir yemlikte olmalı ve günlük olarak tazelenmelidir. Yemliklerde bulunan tohum kabukları da yemlikten uzaklaştırılmalıdır. Uzaklaştırılmayan yem kabukları yemliği doluymuş gibi gösterebilir, bu durumda kanaryanın aç kalmasına, hatta ölümüne yol açabilir. Kanaryalara verilen su da günlük olarak tazelenmeli ve suluğun temizliğine özen gösterilmelidir. Haftada bir kez de kanarya suluğuna %20 oranında maden suyu koyulabilir.

Kanaryaya Hangi Yemler Verilir?

Kanaryaya verilecek yem içeriği mevsime göre değişiklik gösterir. Kış aylarında ve soğukta yaşayan kanaryalara verilen tohumların içerisinde kenevir gibi yağlandırıcı ve nijer gibi kızıştırıcı tohumların miktarının normale göre daha fazla olması gerekir. Yaz aylarında veya sıcakta yaşayan kanaryaların beslenmesinde kullanılan yem karışımlarında ise bu gibi tohumların miktarı azaltılmalıdır. Kış ve yaz ayları için kanaryalara verilebilecek ideal yem karışımları şu şekilde olabilir.

Kış için Yem Karışımı: 1 ölçek kuş yemi, 1 ölçek keten tohumu, 2 ölçek Nijer tohumu, 2 ölçek kenevir tohumu, 2 ölçek hindiba tohumu, 2 ölçek marul tohumu, 2 ölçek irmik ve 4 ölçek şalgam tohumu.

Yaz için Yem Karışımı: 1 ölçek kuş yemi, 1 ölçek hindiba tohumu, 1 ölçek keten tohumu, 1 ölçek kenevir tohumu, 1 ölçek marul tohumu, 1 ölçek yulaf bulguru ve 4 ölçek şalgam tohumu.

Genel olarak ülkemiz şartlarında yem karışımında %40 oranında kuş yemi ve yine % 40 oranında şalgam tohumu kullanılabilir. Kalan % 20’lik kısım da mevsime göre farklı tohum karışımları ile tamamlanmalıdır. Soğuk mevsimlerin yanında çiftleşme dönemlerinde de kanaryalara verilen kızıştırıcı tohumların miktarı arttırılmalıdır. Ayrıca ötüş ve renk için kanarya yemlerinde kolza gibi tohumlar da kullanılmaktadır.

Yemlerden başka kanaryalara renklenme, ötüş ve yavru bakımı için özel mamalar da verilmelidir. Yumurta maması kanaryalara verilen mamalardan birisidir. Bu mamanın yapılması için bir adet yumurta haşlanır ve bu yumurtanın sarısı ezilir. Yumurta sarısına az miktarda yumurta beyazı, 2 adet ezilmiş bisküvi, iki damla balık yağı, yarım çay kaşığı bal ve bir miktar süt eklenir. Mamaya isteğe göre taze muz, şeftali ve elma rendesi de eklenebilir. Ancak elma ile balık yağı aynı anda kullanılmamalıdır. Bu şekilde hazırlanan mama, özellikle süt içeriğinden dolayı kısa sürede bozulacağından dolayı mamanın kafeste uzun süre kalmasından kaçınılmalıdır.

Kanaryaların vitamin ihtiyaçlarını en iyi şekilde gidermeleri için taze mevsim meyve ve sebzelerinden düzenli olarak verilmelidir. Kanaryalara haftada iki defa meyve, 2 defa da sebze verilmesi uygundur. Yaz aylarında kanaryalara elma, havuç, marul, semiz otu, salatalık, taze incir; kış aylarında ise kuru incir, havuç, pazı, roka, elma, ıspanak, kara lahana ve su teresi verilebilir.