Kampta Neler Yenir?

Merve Çalışlar

Kampta Neler Yenir?

Doğa ile bir arada bulunmak isteyen kişilerin tercih ettiği kampta dikkat edilmesi gereken noktalardan biri yiyeceklerdir. Tüketilen yiyeceklerin kolayca hazırlanabiliyor olması, kişiyi tok tutması ve enerji vermesi gerekir.

Kamp ocağı ya da yakılan ateş üzerinde pişebilecek çeşitli besinler (sosis, sucuk gibi) hem lezzetli hem de doyurucu bir seçenek olacaktır. Ancak özellikle et ürünlerinin sıcağa karşı doğru şekilde muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır. Çabuk bozulan bu ürünler ancak birkaç gün süren kamplar için uygundur.

Hızlıca hazırlanabilen kurtarıcı yemeklerden biri de sandviçlerdir. Salam, jambon, sosis, peynir ve yeşillikler ile kolayca hazırlanabilecek sandviçler günün her öğününde tüketilebilir. Bu tür ürünlerin de kısa süreli kamplar için uygun olduğu unutlmamalıdır.

Kampta tüketilebilecek diğer yemek çeşidi ise konservelerdir. Bunlar arasında barbunya, ton balığı, mısır sayılabilir. Hazır makarna ve hazır çorbalar da kamp ocağı ya da sıcak su ile kolayca hazırlanan besinlerdir. Uzun süreli kamplarda konserve yiyeceklerin tercih edilmesi önerilir.

Kampa giderken herkesin yanında bulundurması gereken en önemli besinlerden biri de kuruyemişlerdir. Kuruyemişlerde bozulma ihtimali olmadığı için kısa ve uzun süren tüm kamp aktivitelerinde rahatça kullanılabilir. Kamp için kuruyemişlerden oluşan bir paket hazırlayıp sık sık bunları yiyerek hem tok hem enerjik kalınabilir. Kuruyemişler arasında badem, fındık, fıstık, kaju, leblebi gibi yiyecekler yer alabilir. Bu pakete kurutulmuş meyveler de eklenebilir. Böylece tatlı ihtiyacı da sağlıklı bir şekilde karşılanabilir. Kuru üzüm, yaban mersini, kurutulmuş portakal gibi meyveler tercih edilebilir.

Kuruyemiş dışında meyve salatası da kampta tüketilebilecek yiyecekler arasındadır. Ancak meyveler çok uzun süre dayanamayabileceğinden kısa dönemli kamp aktiviteleri için uygundur. Sert ve ezilmeyecek ya da sulanmayacak durumda olan meyveler (sert elma, armut ya da portakal gibi) gün içerisinde hızlıca tüketebilecek atıştırmalıklardır.

Kampta tercih edilecek besin ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler çabuk bozulmaması, doyurucu olması ve kolay hazırlanmasıdır. Bu özelliklere sahip olan, aynı zamanda lezzetli yiyecekler ile kampı daha keyifli hale getirmek mümkündür.

Huzuru doğada bulmak isteyenlerin tercihi olan kampın nasıl kurulabileceğine dair bilgileri Kamp Nasıl Kurulur? yazısından okuyabilirsiniz.