Kalça Nasıl Sıkılaştırılır?

Emre Bicer Kalça Nasıl Sıkılaştırılır?

Günümüzde birçok insan daha sıkı kalçalara sahip olmak için çaba harcamaktadır. Özellikle kadınların bu konuda daha fazla şikayetleri bulunmaktadır. Çünkü erkeklerde kalça bölgesi zaten yeterice kaslı durumdadır. Aşırı kilo problemi olmadığı sürece bu tür sıkıntılar erkeklerde daha az görülmektedir. Ancak durum böyle denilip erkeklerin de kendilerini salmaması gerekmektedir. Herkesin belli oranlarda kalçalarını sıkılaştırması kendi vücut duruşları için önemlidir. Böylelikle hem daha estetik hem de daha iyi hareket yeteneği sağlanmış olunur. Bu yüzde hangi egzersizlerin kalça kasını geliştirdiğini bilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Kalça kaslarını geliştirmek için hangi egzersizler uygulanmalıdır?

  • Kalçaları sıkılaştırmak için en önemli hareket herkes tarafından bilinen squat egzersizidir. Bu hareket aynı zamanda bacaklara da yoğunlaşmaktadır. Bu hareket için ilk olarak bacaklar omuz genişliğinde açılır ve sırt dik bir şekilde pozisyon alınır. Daha sonra sanki bir yere oturuyormuş gibi geriye doğru pozisyon alınır. Haraket esnasında sırtın dik olarak kalmasına dikkat edilmelidir. Oturur pozisyona gelindiğinde ağırlık topuklara ve vücudun arka tarafına verilmelidir. Bu şekilde kalça ve karın kasları sıkılarak tekrardan ilk pozsiyona geri dönülür. Bu hareketin kalça kasları üzerinde oldukça etkili olduğu ifade edilmektedir.
  • Lunges olarak ifade edilen egzersiz kalça, bacak ve arka baldırları aynı anda çalıştıran bir egzersizdir. Bu hareket için ilk olarak ellere bir adet dambıl alınaran dik bir şekilde pozisyon alınır. Daha sonra ilk olarak sağ bacak ile ileriye doğru adım atılır. Burada sağ bacak adım atılırken dizden kırılır. Aynı zamanda sol bacak da dizden kırılarak yere temas edecek kadar yere yaklaştırılır. Daha sonrasında tekrardan başlangıç durumuna geri getirilir. Bu sefer aynı işlem sol bacak ileriye atılarak tersten yapılır. Bu hareket bir süre devam edilmesi kalça kaslarında etklili olmaktadır.
  • Yapılan kalça kaslarını şekillendirmek de önemlidir. Bunun için de devreye yüzme sporu girmektedir. Birçok kişinin zevkle yağtığı yüzme sporu bel ve kalça böglesinin şekillenmesine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bisiklet sürme de kalça bölgesi üzerinde etkili olmaktadır.