Kakao Nasıl Bir Bitkidir?

Nilden Peker
Kakao Nasıl Bir Bitkidir?

Ebegümecigiller familyasında yer alan kakao çikolata yapımında kullanılır. Hoş tadı ve kokusundan dolayı 1700'lü yıllarda 'theobroma cacao' yani tanrıların bitkisi olarak da adlandırılmıştır. Dünyadaki başlıca yetişme yetişme alanları; Güney Amerika, Batı Afrika ve Batı Hint Adaları'dır. Afrika, önde gelen tedarikçilerdendir. Dünyadaki kakao üretiminin yaklaşık % 70-75'ini sağlar. Tropik iklimin etkisinde olan ılık bölgelerde, düzenli yağmur alan, verimli topraklarda yetişebilmektedir. Üretiminde ilk sırada akla gelen ülkeler Fildişi Sahili, Gana ve Endonezya'dır. Türkiye iklimi, kakao ağacı yetiştirlmesi için malesef uygun değildir. Ancak seralarda yetiştirilmesi mümkündür. Fakat bu da oldukça maliyetli olmaktadır. Son yıllarda Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilmeye başlanmıştır. 

Ağacı genellikle 8- 10 metre arasında değişir. Kakao ağacının fidanı, ilk 5 ya da 6 yılın ardından meyve vermeye başlar. Meyve verme süresi yaklaşık 25 yıldır. Kakao ağacı, yıl boyunca çiçeklidir fakat yılda iki kez hasat edilir. Toplama işlemi nemli mevsimden kurak mevsime ve kurak mevsimden nemli mevsime geçerken olmak üzere yılda 2 defa yapılır. Kakao ağacının meyveleri, şekil olarak uzun kavunlara benzer. Meyveleri sarı-  turuncu renklidir. Bir meyvede yaklaşık olarak 20- 50 adet tohum bulunur. Badem şeklindeki tohumları beyaz ya da beyaza yakın açık mor renkli olur. Toplandıktan sonra işlem süresi yaklaşık 10 günü bulur.

Kakao ağacının tohumları ya toplandıktan hemen sonra ya da bir süre bekletildikten sonra mayalanması için bekletilir kurutulur. Bu sayede tohumun acı tadı giderilmiş olur. Kurutulduktan sonra, kavrulup un haline getirilir ve yağı alınır. Ardından öğütme işlemi uygulanarak toz kakao elde edilir. Ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından da çikolata elde edilir.

Kakaonun faydaları nelerdir?

Çikolatanın hammadesi kakaonun dozunda tüketildiğinde birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları enerji verir, kuvvet arttırır, yaşlanma karşıtı antioksidanlar açısından zengindir, böbrek iltihaplarına iyi gelir, içerisinde kafein bulunduğu için yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Ayrıca kakao yağı, hızlı ve sağlıklı şekilde bronzlaşmayı sağlar, nemlendirici özelliği sayesinde çatlakların giderilmesinde de faydalıdır.