Kağıttan Kutu Nasıl Yapılır?

Hakan Obalı
Kağıttan Kutu Nasıl Yapılır?

Çeşitli malzeler ve teknikler kullanılarak yapılan kağıttan kutular dekorasyondan depolama amaçlı olmak üzere birçok yerde kullanılır. Kağıttan kutu yapımında kullanılan yaygın teknik origamidir. Kağıt katlama sanatı olan origami ile sadece kağıt kullanılarak birçok obje ve figür elde edilebilir. Kağıdın çeşitli yöntemlerle katlanması ve şekillendirilmesine dayalıdır.

Kağıttan Kutu Nasıl Yapılır?

  • Kare şeklindeki kağıt, karşılıklı köşeleri sırasıyla üst üste gelecek şekilde katlanır ve açılır.
  • Açıldıktan sonra kat izleri yukarıda kalacak şekilde serilir ve kağıdın tüm köşeleri kat izlerinin birleştiği yere gelecek şekilde kağıdın tam ortasına katlanır.
  • Katlanan köşeler tek tek açılır ve kağıt bu kez köşeler bir önceki aşamada oluşan kat izinin tam ortasına gelecek şekilde katlanır. Bu katlamadan sonra, köşe içeride kalacak şekilde, katlanan köşenin alt kısmı bir önceki aşamadaki gibi tekrar ortaya doğru katlanır. Bu aşamanın tamamlanmasıyla kağıt, arkası kapalı bir fotoğraf çerçevesi gibi görünmelidir.
  • Kağıt, düz yüzeyi yukarıda kalacak şekilde ters çevrilir. Bu kez kenarlar, kağıdın tam ortasında yer alan kat çizgisine gelecek şekilde katlanır. Çizgi tam ortada olduğu için sadece iki kenar, birbirlerine değecek şekilde katlanmalıdır. Bu aşamadan sonra üste katlanan kağıtların köşelerinde üçgen boşluklar olmalıdır.
  • En son katlanan kenarların dış kısımları kaldırılır ve altta kalan kağıdın köşeleri, içe doğru katlanır. Kaldırılan dış kısımlar tekrar yerine katlanır. Bu aşamanın tamamlanmasıyla, üst ve alt kenarlardan diğer kenarlara göre daha uzun bir altıgen elde edilmesi gerekir.
  • Kağıt bir kez daha ters çevrilir ve uzunlamasına tam ortadan bir kez katlanır ve yeniden açılır.
  • Tam ortada bulunan kısımdan kağıt açılır. Kağıdın açılmasıyla birlikte sağdaki ve soldaki köşeler yukarı doğru kalkar ve diğer köşeler aşağıda kalır. Kutunun dik kenarlarının oluşturulması için aşağıda kalan köşelerden yukarıya doğru elle bastırılarak katlanır ve kutu ortaya çıkar.
  • Son olarak açılan kağıdın tüm kenarları ve köşeleri elle düzeltilir. Kağıttan kutu yapımı tamamlanır. Elde edilen kutu içerisine çeşitli eşyalar koyularak işlevsel bir biçimde birçok alanda kullanılabilir.