Kadınlar Nasıl Kas Yapar?

Emre Bicer Kadınlar Nasıl Kas Yapar?

Günümüzde birçok kadın daha kaslı bir vücuda sahip olmak için çaba harcamaktadır. Böylelikle hem daha sağlıklı hem de daha estetik bir vücuda ulaşmayı hedeflerler. Fakat unutulmaması gereken kadınların kas yapması erkekler kadar kolay olmamaktadır. Genel olarak bakıldığında kadınların kas yapma teknikleri erkekler ile benzerdir. Fakat geliştirilen kaslar vücut yapılarından dolayı kadınlarda hemen kendilerini göstermezler. Kadınların hem kaslarını geliştirmek hem de gelişen kasları görünür kılmak için uygulamaları gereken çeşitli kurallar bulunmaktadır.

Kadınların kas yapmak için neler yapması gerekmektedir?

  • Öncelikli olarak kasları görünür kılmak için kadınların yağ oranlarını aşağı seviyelere çekmesi gerekmektedir. Özellikle karın kaslarının görünmesi için egzersizlerden de önemli olan şey yağ oranıdır. Bu yüzden spor yapmaya başlanılan zamandan itibaren beslenme programlarına dikkat edilmesi gerekir. Yağlı yiyceklerden ve gereksiz karbonhidrat tüketiminden kadınların uzak durması gerekmektedir.
  • Kas yapmak için en önemli kural ağır ekipmanlar ile çalışmaktadır. Fakat kadınların bu ağır egzersizler yapma konusunda endişeleri bulunmaktadır. Bu doğru bir düşünce değildir. Kasların gelişmesi için ağırlık çalışmalarının yapılması şarttır. Bu yüzden başta düşük ağırlıklar ile başlanıp sonradan yüksek ağırlıklara geçilmesi kas gelişmesi için gereklidir.
  • Kadınların unutmaması gereken kurallardan bir tanesi de kardiyo yapmaktır. Ama kardiyonun süresinin yarım saat civarında olmasına özen gösterilmelidir. Kas yapma sürecinde ağırlık çalışmalarına daha fazla zaman harcanmalıdır.
  • Bench pressi, deadlift ve squat egzersizlerine gereken önemin verilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu üç hareket temel egzersizler olarak kabul edilip, vücut içerisindeki birçok kasın gelişmesine katkı sağlamaktadır. Kas yapmak isteyen kadınların bu hareketlere gereken önemin vermesi gerekmektedir.
  • Kasların gelişmesi için altın kural olan protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu yüzden özellikle antrenmanlardan sonra kadınların yıpranan kasları onarmak için protein desteğini almaları gerekmektedir. Ayrıca, egzersizlerin daha verimli olması için antrenman öncesinde kaliteli karbonhidratların tüketilmesi faydalı olmaktadır.
  • Son olarak kasların gelişmesi için dinlenme oldukça önemlidir. İki gün üst üste aynı kas grubunun çalıştırılmamasına ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir.