Kadınlar Nasıl Kas Geliştirebilir?

Burcu Uğur
Kadınlar Nasıl Kas Geliştirebilir?

Güç Arttırıcı Antrenman

Her kas geliştirme girişiminin temel taşı güç arttırma antrenmanları olmalıdır. Koşu ya da bisiklet gibi kardiyo egzersizleri kas kütlesi artışında küçük bir etkiyle sonuçlanmaktayken, kas gelişiminde en etkili yol güç arttırıcı antrenmanlardır. Bu tip antrenmanlar için, serbest ağırlık, rezistans antrenmanı makineleri, vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler ve rezistans bantları kullanılabilir. Yapılan egzersiz tipi yeterince zor olduğunda, kas gelişimi gerçekleşecektir.

Program Hazırlama

İyi bir güç arttırma programı iki yaklaşımdan birine sahiptir; tüm vücut antrenmanları ve split (bölünmüş) antrenmanlar. Genellikle haftada üç gün yapılan tüm vücut antrenmanları, her ana kas grubunu çalıştırma prensibine dayanır. Split antrenmanlar farklı günlerde farklı kas gruplarını çalıştırır; sırt ve biseps, kollar ve bacaklar, göğüs ve omuzlar gibi. Her iki sistem de işe yarar, ancak kas gelişiminde split antrenmanlar daha çok öne çıkmaktadır.

Egzersiz Gelişimi

Kas gelişimi için, kaslarınızın maruz kaldığı zorlanma giderek artmalıdır. Kaslarınız, yaptığınız egzersize çok çabuk uyum sağlar. Bu nedenle, gelişimi sağlamak için, programınızı belirli aralıklarla değiştirerek kaslarınızı zorlayın. Ağırlıkları arttırarak, daha fazla tekrar yaparak, setler arasında daha az dinlenerek, daha zorlayıcı egzersizler yaparak ya da her kas grubu için yaptığınız egzersizleri arttırarak antrenmanlarınızı daha zorlayıcı hale getirebilirsiniz. Yapacağınız değişiklikler, gereğinden önce gereğinden çok egzersiz yapıp ağrı ya da yaralanma durumu yaşamamanız için giderek artmalı ve mantıklı olmalıdır.