Kadife Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zehra Aygul
Kadife Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonunda şık duruşu nedeniyle tercih edilen kadife perdeler, aynı zamanda ısı tasarrufu sağlaması ve güneş ışığını engellemesi gibi özellikleriyle de bilinir. Kadife perdelerin temizliği yapılırken canlı renklerini ve yumuşak dokularını korumak için şu yöntemler kullanılır:

  • Kadife, oldukça hassas bir kumaştır. Bu nedenle kadife perdelerin temizliği yapılırken başvurulacak en güvenli yöntem kuru temizlemedir. Kuru temizlemesi yapılırken diğer kumaşlardan farklı olarak daha az kimyasal madde ve düşük ısı kullanılır. Kuru temizleme yapılan perdeler renklerini ve dokularını korur. Yıpranma ya da deforme olma riski minimumdur. 
  • Kuru temizleme mümkün değilse ve perdenin yıkama talimatlarında ıslak yıkamaya uygun olduğu belirtiliyorsa bu perdeler çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak kadifenin iplikleri ve dokuması ince olduğundan ve dokusunda pamuk barındırdığından yıkama sırasında, çekme olasılığı fazladır. Dolayısıyla kadife perdeler çamaşır makinelerinin en düşük ısı ayarı seçilerek yıkanmalıdır. 
  • Renkli kadife perdelerin renginin solmaması için çamaşır makinesine çok az deterjan konulur. Hassas yapısı sebebiyle toz deterjanla yıkanan kadife perdeler sertleşebilir, renkleri solabilir. Bunu engellemek için perdenin rengine özel, sıvı çamaşır deterjanı kullanmak idealdir. 
  • Kadife perdeler de diğer perde türleri gibi çamaşır makinesinde tek başına yıkanmalıdır. Başka çamaşırlarla birlikte yıkanan perdeler bu çamaşırların kumaşı ya da üzerlerinde bulunan sert malzemeler (fermuar, düğme gibi) nedeniyle yıpranır, ip çekilmeleri görülür. 
  • Çamaşır makinesinin sıkma işlemi sırasında kadife perdeler zarar görür, makineden çıkarıldığında üzerinde kırışıklık ve kat izleri oluşur. Bunu engellemek için çamaşır makinesinin sıkma programı mümkün olan en düşük devire ayarlanmalıdır. Elde yıkama, hassas yıkama gibi programlar da işe yarayacaktır. 

Kadife perdelerin yumuşak ve renkli görünümünü korumak için düzenli aralıklarla fırçalamak ve elektrikli süpürge ile üzerinden geçmek gerekir. Fırça kullanılırken yumuşak kılları olan ve kumaşa zarar vermeyecek fırçalar seçilmeli, elektrikli süpürge ise en düşük emiş gücünde çalıştırılmalıdır. 

Kadife perde üzerinde oluşan lekeleri çıkarmak için sıvı deterjanlı su kullanılabilir. Ancak deterjan miktarı iyi ayarlanmalı, önce suda eritilmelidir. Fazla deterjan kullanımı kumaşın renginde açılmalara sebep olur. Leke çıkarıldıktan sonra kumaşın silinen kısmı ılık ayardaki bir kurutma makinesi yardımıyla kurutulabilir.