Kadife Koltuk Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Mertcan Öztürk

Kadife Koltuk Dekorasyonda Nasıl Kullanlır?

Kumaş yapısı bakımından kadife kullanımı zor olsa da dekorasyonda çok şık bir görünümden oldukça demode bir görünüme kolayca geçiş yaptırabilecek kadar özen ve ilgi isteyen bir seçimdir. Dekorasyonda kadife kumaşından yararlanacaklar olabildiğince dozunda ölçülerle kadife kullanarak mekanda kadife yumuşaklığında bir şıklık yakalayabilirler. Koltuk seçiminde kadife şıklığından yararlanmak isteyenler de yine seçimlerini mekanın bütününün uyumuna göre yapmalılardır. 

Salon dekorasyonunda kadife koltuk kullanmak isteyenlere mekanda oluşturmak istedikleri dekorasyon tarzına göre çeşitli öneriler yapılabilir. Örneğin salonlarında klasik bir dekorasyon oluşturmayı düşünenler sütlü kahve tonlarında klasik, parlak kadife kumaşından koltuklar kullanabileceği gibi mat ve açık renkli koltuklarla da bu dekorasyonu gerçekleştirebilirler. Eğer parlak ve kadife koltuklar tercih edilecek ise mekana büyük ayna gibi detaylar eklenerek aydınlık kazandırmanın yanı sıra daha açık renkli halı ve perde kullanılabilir.

Modern ya da romantik bir dekorasyonda koltuk rengi tercihleri beyaz, krem, bej, pudra, açık mavi, turkuaz, pembe gibi renklerden yana kullanılabilir. Kadife koltuklar üzerinde küçük çiçek desenleri içeren kırlentler, az detay içeren bir halı ve beyaz, bej tonlarında bir orta sehpa kullanımıyla romantik salon dekorasyonu tamamlanmış olur. Kadife koltuklar ile modern bir salon dekorasyonu oluşturmak isteyecekler ise tercihlerini açık renklerden ve minimal detaylardan yana kullanabilirler. Düz renklerde stor perdeler, geometrik desenli de olabilecek sade halılar ve modern dekoratif objleler ile bu dekorasyon desteklenebilir ve modern bir şıklık yakalanabilir. Salon dekorasyonunda kadife koltuk kullanımı için verilen öneriler antre, oturma odası gibi daha küçük yerlerde kullanılabilecek koltuk ve kanepeler için de dikkate alınabilir ve uygulanabilir.

Kadife koltuk kullanımında özellikle kumaşın çok çabuk kirlenen ve kolayca üzerinde toz toplayabilen yapısı dikkate alınmalıdır ve sık sık koltuk temizliği uygulanmalıdır. Koltuk şampuanıyla ve yumuşak bir bezle sık sık silinmesinin yanı sıra bir koli bantının yapışkan yüzeyi yardımıyla gerek duyuldukça tozdan arındırılmalıdır. Şık bir dekorasyon için öncelikle sağlanması gerekenin temiz bir görünüm olduğu unutulmamalıdır.