Kadife Ceket Nasıl Temizlenir?

Selten Cankaya
Kadife Ceket Nasıl Temizlenir?

Kadife, yumuşak ve gösterişli dokusuyla soğuk günlerde vazgeçilmez kumaşların başında gelmektedir. Moda tasarımcılarının da koleksiyonlarında hoş dokusu sebebiyle sıklıkla yer verdiği bu ihtişamlı kumaş, genellikle koyu renklerde ceket, pantolon ve ayakkabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıcak tutması ve aynı zamanda şık durması nedeniyle kadife, lüks giyimde de sıkça kullanılan materyallerin başında gelmektedir.

Kadifenin pek çok türü vardır. Bunların başında ipek ve pamukla karıştırılan kadife kumaşlar gelmektedir. Bunların dışında sentetik malzemelerle üretilen kadife kumaşlar da bulunmaktadır. Kadife ceketler ise kışın en çok tercih edilen parçaların başında gelmektedir. Kadife ceketlerin temizlenme ve bakımının doğru yapılması kadifenin ömrünü uzatacaktır. Öncelikle ürün üzerindeki kullanma talimatı incelenerek kumaşın yıkamaya uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Genellikle ipek ve pamuk karıştırılarak üretilen kadife kumaşlar için kuru temizleme en doğru seçenek olacaktır. Çünkü bu karışımlar kumaşın hassasiyet oranını artırararak, kumaşın ıslanması halinde şeklinin ve yapısının bozulmasına yol açar. Öte yandan sentetik karışımlı kadife kumaşlarda ise kullanma talimatına göre genellikle elde yıkama tercih edilebilmektedir.

Kadife kumaş yıkanmadan önce toz ve kirlerden arındırılmalıdır. Aksi halde leke ve kirler kumaşa daha çok yayılacaktır. Hafif nemli bir bezle kir ve lekenin olduğu bölge hafifçe ovulmak suretiyle silinmelidir. İnatçı lekelerde ise en iyi çözüm kuru temizlemeye başvurmaktır. Leke ve kirlerin çıktığı durumlarda ise kadife ceket ılık suda ve özel olarak seçilmiş hassas deterjan dolu bir kapta yıkanabilir. Hassas ve özenli hareketlerle yıkanan kadife ceket asla sıkılmamalı ve bükülmemelidir.

Çoğu zaman sabun köpüğünün bile yıkamada yeterli olduğu kadife ceket, kurutulmak için güneş görmeyen bir yerde askıya asılmalı ve kurutulmalıdır. Kadife ceket kuruduktan sonra elbise fırçası yardımıyla tüyleri sabit bir yönde taranmalıdır. Bu işlem, yıkama sonrası kadife ceketin daha düzgün görünmesine yardım edecektir. Kadife ceket asla ütülenmemeli, bunun yerine ütüyle buhar verilmek suretiyle kırışıklıkları giderilmeli veya buhar ihtiva eden bir ortamda asılı olarak kırışıklıklarından arındırılmalıdır. Buhardan sonra da fırçalanan kadife ceket, temizlenmiş ve kullanıma hazır hale gelmiş olur.