Kabaran Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Dilek Yurdakul Kabaran Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç tellerinin kabarmasının en önemli nedeni nem eksikliğidir. Saçların pürüzsüz ve ipeksi olabilmesi, saçtaki nem oranına bağlıdır. Saç tipi dışında bazı faktörler de saçın kabarmasına neden olabilir. Aşırı nem, klorlu su, fön makineleri, maşalar, düzleştiriciler, saç bakım ürünlerindeki bazı kimyasallar ve yanlış ürünlerin kullanılması saçın nem dengesini bozarak kabarmaya neden olabilir.

Sağlıklı, yumuşacık ve ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak için ihtiyacınız olanlar sadece birkaç temel malzemedir. Her evde bulunabilecek bu malzemelerle asi saçlarını yatıştırabilir, düzenli dalgalar veya bukleler elde edebilirsiniz.

Saçlarınızı kuruyken asla fırçalamayın. Hemen hemen her saç uzmanı tarafından tekrarlanan bir ipucu varsa o da saçların kuruduktan sonra fırçalamaktan kaçınmaktır. Kuru fırçalama saçın kütikül tabakasını bozar. Saç telleri yıpranır ve kabarma kaçınılmaz hale gelir.

1. Karbonatlı Su

Karbonatlı su kabaran saçları yatıştırmak için en iyi seçeneklerden biridir. Saçınızı normal şekilde şampuanlayıp yıkayın. 1 litre suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın. İhtiyacınıza göre su ve karbonat oranını artırabilirsiniz. Yıkanmış saçları hazırladığınız karışım ile durulayıp, doğal bir şekilde kurumaya bırakın. Haftada 2 kez tekrarlayın.

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi, asi saçlarla mücadele çok etkili başka bir çözümdür. Elma sirkesi donuk saçlara sağlıklı bir ışıltı katarken, asiditesi ile saç tellerini yatıştırır. 1 litre suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırın. İhtiyacınıza göre su ve sirke oranını artırabilirsiniz. Yıkanmış saçları bu su ile durulayıp, doğal bir şekilde kurumaya bırakın. Gözle görülür sonuçlar için haftada 3 kez tekrarlayın.

3. Bira

Bira saç tellerinin kaybettiği nem geri yüklemek için etkili bir içecektir. İçerdiği  mineraller, vitaminler ve amino asitler ile saçınıza ihtiyacı olan bakımı da yapar. En iyi sonuçlar için filtrelenmemiş bira kullanmayı deneyin. Şampuanlayıp temizlediğiniz saçı duruladıktan sonra bira ile yıkayın. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Gözle görülür sonuçlar için 2 haftada 1 tekrarlayın.

4. Avokado

Bir avokadolu saç maskesi kıvırcık saçları kontrol etmek için son derece etkili bir çözümdür. Avokado, yüksek miktarda E vitamini içerir. E vitamininden gelen nem desteği ile saçlar yumuşar ve kolayca şekil alır. 1 adet olgun avokadoyu ezip püre haline getirin. Temiz, nemli saçın tamamına masaj yaparak uygulayıp 20 dakika bekleyin. Süre sonunda bol su ile durulayın. Gözle görülür sonuçlar için haftada 1 kez tekrarlayın.

5. Muz

Muzdaki doğal yağlar, potasyum, karbonhidrat ve vitaminler saç tellerinin ihtiyacı olan bakımı yapar ve kurumayı önler. Saçlarınızı yumuşatmak ve parlaklık kazandırmak için 1 adet olgun muzu püre haline getirin. Temiz, nemli saçın tamamına masaj yaparak uygulayıp 20 dakika bekleyin. Süre sonunda bol su ile durulayın. Gözle görülür sonuçlar için haftada 1 defa tekrarlayın.

6. Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütündeki proteinler, kıvırcık saçlar için doğal bir nem maskesi olarak çalışır. Hindistan cevizi sütünü kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi piyasadaki hazır sütleri de tercih edebilirsiniz.1/2 hindistan cevizinin kabuklarını temizleyip, blendır yardımıyla püre haline getirin. Hazırladığınız püreyi ısıya dayanıklı cam bir kap içinde hafifçe ısıtın. Saç ve saç boylarına masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayıp durulayın. Gözle görülür sonuçlar için 2 haftada bir tekrarlayın.