Japonya'ya Nasıl Yerleşilir?

Ergin Özcan

Japonya

Asya'nın önemli ülkelerinden birisi olan Japonya köklü bir kültür hazinesi barındırmasının yanı sıra son yıllarda hızla artan teknolojik buluşları ile de ilgi odağıdır.

Japonya'ya yerleşmek isteyenlerin göçmen olarak yerleşmeleri mümkündür. Ancak 90 günden uzun süre kalındığında oturma ve çalışma izni gerekir. Bu izinler 6 aydan başlar ve beş yıla kadar uzar. Bu kişilerin oturma iznine sahip olması için bir tane başvuru formu, bir fotoğraf (16 yaşından küçüklerde bu şart aranmaz), pasaport ve uygunluk belgesi gerekir.

Belgeler tamamlandıktan sonra Ankara'daki Japon Başkonsolosluğu'na ve İstanbul'daki Japon Büyükelçiliği'ne başvuru saatleri içerisinde başvurulur ve üç gün içerisinde sonuçlanarak onay bildirisi yapılır. Japonya'ya geldikten sonra havaalanındaki ilgili göçmenlik alanında, doğruluğun sağlanması adına bir tane fotoğraf ve baş parmak izi alınarak Japonya'ya giriş sağlanır. Ardından da bu vizeyle birlikte Adalet Bakanlığı'na bağlı olan göçmenlik bürolarından oturma kartı alarak işlem tamamlanır.

Japonya'ya daimi olarak oturma izni almak da mümkündür. Bunun için başvuru formunun yanı sıra son üç ay içerisinde çekilmiş bir tane fotoğraf, pasaport ve oturma kartı gerekir. Bu şartlar sağladıktan sonra bulunduğu bölgedeki göçmenlik bürolarına (veya merkezlerine) giderek başvuru ücretiyle birlikte (Aralık 2015 itibariyle 8000 Yen) başvuru yapılır. Başvuru tamamlandıktan sonra altı aylık bir onaylanma süreciyle birlikte eğer göçmenlik bürosu onaylarsa daimi oturma izni alınma işlemi tamamlanır.

Çalışma izinlerindeyse mesleğe ve yeteneklerine bağlı ''Yüksek Nitelikli Profesyonel, Sanatçı, Profesör, Gazeteci, İşyeri Yöneticisi, Muhasebeci veya Müşavir, Sağlık Çalışanı, Araştırmacı, Öğretmen, Mühendis, Çok Uluslu Şirket Çalışanı, Din Görevlileri Eğlence Sektörü Dünyası'ndan ve Nitelikli İşçi'' olarak ayrılır. Ancak hangi meslekten olursanız olun bu izinlerin şartları ve işlemleri için oturma izni gereklidir. Süreler farklılık göstermekle beraber 3 ay, 4 ay, 1 yıl, 3 yıl ve 5 yıl olarak belirlenir. (İş amaçlı giden kişiler için ayrı olarak dört ay kalış seçeneği vardır.) Başvuru süreleri İstanbul Başkonsolosluğu ile Ankara Büyükelçiliği'nde farklılık gösterebilir.