Japonya'da Nereler Görülmelidir?

Burak Sözer

Japonya

Doğu Asya'da bir ada ülkesi olan Japonya kelime anlamı olarak 'doğan güneşin ülkesi' demektir. Başkenti Tokyo olan ülke 30 milyonluk metropol nüfusu ile dünyanın en büyük başkentlerinden birisine sahiptir. Ulaşımın ve şehir içi trafiğinin çok düzenli olması nedeniyle Japonya şehirleri kolay ve eğlenceli bir şekilde gezilebilir. 

Kitanomaru Parkı

Dünyanın en büyük kalelerinden birisi olan Imperial Palace burada yer alır. Bu kalede imparatorluk ailesi halen ikamet etmektedir. Giriş sadece yılbaşında ve imparatorun doğum gününde serbesttir. Parkın içerisinde Tokyo Modern Sanat Müzesi ve Tokyo Bilim ve Sanat Müzesi de yer alır. 

Tokyo National Museum

Japonya'nın en eski ulusal müzesi olan bu müze 1872 yılında kurulmuştur. Müze içerisinde Japon kültürüne ve mimarisine ait birçok eser yer alır. Tapınaklar, tarihi eserler ve kültürel kıyafetli insanlar müze içerisinde sergilenir.

Kyoto

Japon kültürünün en belirgin özelliklerine sahip olan Kyoto şehri her sene milyonlarca turisti ağırlar. 300 yıl boyunca Japonya'ya ev sahipliği yapmış olan bu şehir kültürel festivaller bakımından oldukça zengindir.

Osaka

Tokyo ve Yokahama'dan sonra Japonya'nın en büyük şehri olan Osaka ülkenin en karakteristik şehirlerinden birisi olma özelliğini taşır. Osaka Kalesi şehrin simgesi olarak her sene ziyaretçi akınına uğrar. Hep Five adı verilen mimari yapı ise Osaka'nın tamamen görüntülenmesini sağlar.

Koya Dağı

Osaka'dan 2 saat uzaklıkta yer alan bu dağ Budizm'in en önemli manastırlarından birisine ev sahipliği yapar. 120 adet tapınağın olduğu dağ her yıl 1 milyon ziyaretçiyi ağırlar. 

Hiroşima Barış Anıtı Müzesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayların sergilendiği ve atom bombasının bıraktığı etkileri gösteren bir müzedir. Japon tarihi için oldukça önemli bir yere sahip olan bu müze küçük olmasına rağmen ziyaretçilerde derin etkiler bırakır.

Miyajima

Doğası ve tapınakları ile ilgi çekici olan bu bölgeye feribotla ulaşım mümkündür. Bir ada olan bu bölgede geyik avcılığı da yapılır.