Japonca Nasıl Geliştirilir?

Burak Sözer

Japonca Nasıl Geliştirilir?

Dünya genelinde yaklaşık 128 milyon kişi tarafından konuşulan Japonca Ural-Altay dil ailesindendir. Türkçeyle aynı grupta yer alan Japonca sondan eklemeli olması, dil mantığı ve söz dizimi ile Türkçeye benzer. Örneğin ''kitap mavidir'' cümlesi ''hon wa aoi desu'' şeklinde kurulur. Burada hon=kitap, wa=mavi, aoi=dir şeklinde sıralanır. Cümle yapılarının benzerliği sayesinde Türklerin bu dili daha kolay öğrendiği bilinmektedir. 

Japonlar Hiragana, Katakana ve Kanji isimli üç farklı yazı sistemi kullanır. Her ne kadar Kanji alfabe olarak değerlendirilmese de bazı yörelerde geçerlidir.

Japoncayı Öğrenmek ve Geliştirmek İçin Tercih Edilebilecek Yöntemler

Kelime Bilgisini Artırma

Genel dil öğrenme yöntemlerinde olduğu gibi bu dilde de kelime dağarcığını zenginleştirme gelişim sağlamaya yardımcı olur. Başlangıç seviyesinde basit zamanlı cümleler içerisinde geçen kelimeleri sözlükten araştırarak öğrenebilir ve unutmamak için bu sözcükleri notlarla görebileceğiniz yerlere yapıştırabilirsiniz. Örneğin; dansei=bay, josei=bayan, ki=ağaç, hana=çiçek anlamına gelir. Bu ve bunun gibi birçok sözcük not kağıtlarına yazılarak oda duvarlarına yapıştırılabilir.

Yazılı metinlerin olduğu diğer bir ortam da sosyal medyadır. İnternet sitelerinde Japonca yayın yapan sayfalar takip edilebilir ve burada genel kelime düzeyi ve cümle anlama yetisi artırılabilir. Japon devlet kanalı olan NHK takip edilebilir. 

Dil Bilgisi Çalışma

Özellikle yazı dilinde gramer kurallarına uyulması gerekir. Bu nedenle söz dizimi ve morfolojik yapıların bilinmesinde fayda vardır. Japonca gramer kitapları ve ders cd'leri takip edilerek dil bilgisi yetisi artırılabilir. Bunun için dil kurslarına da gidilebilir. Başlangıç seviyesinde Japoncası olan ve okuması iyi olan kişiler gramer kitaplarıyla kendileri de çalışabilir. Sözcüklerde dişilik-erillik olmaması ve her zaman yalın halde bulunmaları gramer çalışmalarında kolaylık sağlar. Örneğin ''taka'' sözcüğü ''fiyat'' anlamındayken ''takai'' pahalı anlamına gelir. Sözcük çoğul olduğunda kelime değişmez. Sadece geniş, geçmiş ve şimdiki zaman vardır. Ayrıca şahıs zamirleri fiillere eklenmez. 

Japonca Film İzleme

Film, klip, çizgi film ve anime Japon kültüründe çok yaygındır. Özellikle animeler hem öğretici hem de izlemesi zevkli mini dizilerdir. Japonca anlama ve konuşma yeteneklerini artırmak, fonetik ve telaffuz unsurlarını öğrenmek için bu yayınlardan yararlanılabilir. Dizi ve filmlerden günlük hayatta kullanılan kısa kalıplar da öğrenilebilir. 

Japon Arkadaşlar Edinme

Günümüzde yabancı dil öğrenme amaçlı internet sitelerinin sayısı hızla artmaktadır. Bu sitelere üye olarak Japon arkadaşlar edinilebilir. Böylece kısa konuşmalarla pratik yapılabilir.

Japonya'ya Gitmek

Bir dilin en iyi şekilde öğrenildiği yer konuşulduğu ülkedir. İmkanı olan kişilerin Japonya'ya gitmesi ve dili yerinde öğrenmesi, gelişim açısından önemli bir katkı sağlar. Ayrıca Japon kültürü de tanınmış olur. 

Uzakdoğu'nun en fazla konuşulan dillerinden olan Japonca birçok sektörde de kullanılan bir dildir. Japonca Hangi Sektörlerde Kullanılır? yazımızı okuyabilirsiniz.