Jaluzi Perde Temizleme Yolları

Hakan Obalı

Jaluzi Perde Temizleme Yolları

Artan model çeşitliliğinden dolayı jaluzi perde çeşitlerini daha çok mekanda görmek mümkün hale gelmiştir. Ancak tek parça olmamalarından ve hassas olmalarından dolayı bu perde çeşitlerinin temizlenmesi diğer perde çeşitlerine göre daha fazla emek ister.

Jaluzilerin hareketli parçalarına slayt adı verilir ve bu parçalar kalınlıkları ve yapıldıkları malzemeler açısından farklılık gösterir. Jaluzi perdelerin herbir slaytının tek tek temizlenmesi gerekir. Jaluzi temizliği için profesyonel firmalardan buharlı temizleme gibi özel hizmetler alınabileceği gibi bu perdelerin temizlikleri bazı noktalara dikkat edilerek evde kolaylıkla yapılabilir.

Jaluzi Perde Temizlemenin Yolları

  • Jaluzi perdeler üzerlerinde çok toz biriktirir. Bu tozların slaytlara zarar verilmeden alınması için en pratik araçlar antistatik toz alma tüyleridir. Bu tüyler statik elektrik yüklü olduklarından dolayı perde slaytları üzerinde gezdirildiğinde bu alanlardaki tozları kolaylıkla alır.
  • Jaluzi perdelerdeki tozların ve hafif kirlerin giderilmesi içinse mikrofiber bezler kullanılabilir. Perde temizliğinde temiz çok hafif nemlendirilmiş bir mikrofiber bez kullanılmalıdır. Temizlikten önce perdenin slaytları yere paralel hale getirilmeli ve herbir slayt tek tek mikrofiber bez ile fazla bastırılmadan silinmelidir. Eğer, slayt üzerinde zorlu bir leke varsa, slayt düz bir madde ile alttan desteklendikten sonra kirli bölge bir miktar kuvvet uygulanarak temizlenmelidir.
  • Mutfaklardaki jaluzi slaytlarında yağ lekeleri meydana gelir. Bu gibi durumlarda temizlik bezinin ıslatıldığı suyun içerisine az miktarda bulaşık deterjanı ilave edilebilir. Bu şekilde jaluzi slaytlarındaki yağ lekeleri de çıkartılarak etkili bir temizlik sağlanabilir.
  • Jaluzi temizliğinde kullanılan en pratik araçlar ise uçlarında mikrofiber bezler yer alan slayt temizleme aparatlardır. Bu araçlar birçok yapı marketten kolaylıkla temin edilebilir. Maşa şeklinde olan aparatlar ile slaytlar tek tek sıkıştırılarak kısa süre içerisinde temizlenebilir. Tarak şeklinde olan ürünler ise slaytların gruplar halinde temizlenmesini sağlar.
  • Jaluzi slaytları hassas olduklarından dolayı temizlik esnasında fazla kuvvet uygulanmamalıdır. Nemli bez kullanılarak yapılan temizlik sonrasında ise slaytlar kuru ve temiz bir bezle kurulanmalıdır. Özellikle ahşap jaluzilerin nemli bırakılmaları, bu perdelerin bozulmalarına ve kullanım ömürlerinin kısalmasına yol açabilir.

İş yerlerinde yaygın olarak kullanılan perde çeşitlerinden olan jaluzilerin takımında dikkat edilmesi gerekenleri Jaluzi Nasıl Takılır? yazımızda bulabilirsiniz.