Jaluzi Nasıl Takılır?

Hakan Obalı
Jaluzi Nasıl Takılır?

İşyerlerinde ve ofislerde kullanımı daha yaygın olan jaluzi perdelerin takılmasından önce perdenin takılacağı yer iyi tespit edilmelidir. Jaluzi perdeler tavana ve duvara doğrudan ya da korniş üzerinden takılabildikleri gibi pencere çerçevesine de takılabilirler. Eğer jaluzi perde pencere çerçevesine takılacaksa PVC ve aliminyum çerçevelerde açılacak olan deliklerin tamir edilemeyeceğinin bilinmesi gerekir. Duvara montajda ise jaluzi kasası pencerenin en fazla 20 cm üzerinde olacak şekilde takılmalıdır.

Jaluzi perdenin takılması için öncelikle portray adı verilen montaj aparatlarına ihtiyaç vardır. Genellikle ahşap jaluzi perdelerin montajı için kutu biçiminde, alüminyum jaluzi perdelerin montajı için de kilit mekanizmalı montaj aparatları kullanılır.

Ahşap Jaluzi Montajı Nasıl Yapılır?

Jaluzi kasası monte edileceği yere dayanarak ortalanır. Kasanın başlangıç ve bitişi duvarda işaretlenir ve her iki tarafa da 0,5 cm daha ilave edilir. Duvara montajda kasanın terazide olması için kasa üzerine su terazisi koyularak işaretleme yapılmalıdır. Tavana montaj yapılacaksa da jaluzi kasası duvara tamamen dayanarak, hiç boşluk kalmayacak şekilde işaretleme yapılabilir. Ancak jaluzinin pencereden bir miktar uzakta olması isteniyorsa metre kullanılarak kasanın her tarafının duvardan eşit uzaklıkta olması sağlanmalıdır. Duvara montajda jaluzinin pencereden uzaklaştırılması için duvara öncelikle “L” ayak takılmalı ve portray tavana monte edilir gibi L ayağa takılmalıdır.

İşaretleme işlemi bittikten sonra portrayların açık kısımları birbirine bakacak şekilde duvara çizilen çizgilerin sınırlarına dayanırlar ve portray deliklerinden duvara delik açmak için tekrar bir işaretleme yapılır. Duvarda işaretlenen yerler matkap ile delinir. Deliklere dübel takıldıktan sonra portraylar vidayla duvara takılırlar. Son olarak jaluzinin kasasının her iki ucu portrayların içerisine oturtulur ve portrayların kapakları kapatılır. Eğer jaluzinin uzunluğu 80 cm’den fazla ise jaluzinin bel yapmaması için ortasından kilit mekanizmalı montaj aparatı ile desteklenmesi gerekir.

Alüminyum Jaluzi Montajı Nasıl Yapılır?

Alüminyum jaluzi montajında ölçü ahşap jaluzide olduğu gibi alınır ancak burada kilit mekanizmalı portray kullanılacağı için 0,5 cm pay eklemeye gerek yoktur. Kasanın duvara işaretlenen sınırlarının her iki taraftan da yaklaşık 10-15 cm kadar içerisinden başlayarak, jaluzinin uzunluğuna göre en fazla 80 cm aralık bırakacak şekilde ve aynı hizada duvara işaretleme yapılır. İşaretlenen yerlere matkapla delik açılarak dübel takılır ve vida yardımıyla kilit mekanizmalı portraylar, menteşeleri odaya bakacak şekilde yerlerine sabitlenir. Sabitlenen portrayların menteşeleri açık olacak şekilde jaluzinin kasası portraylara oturtulur ve ardından portrayların menteşeleri ters yöne doğru ittirilerek kasanın içeriden sıkıştırılıp, sabitlenmesi sağlanmış olur.

Her iki tipteki jaluzi de korniş aparatı kullanılarak korniş üzerine takılabilir. Bu montaj şeklinde portraylar duvara açılan deliklere değil de korniş kanalına geçirilen aparata vida ile sabitlenerek montaj yapılır. Montaj bittikten sonra jaluzi ipi sola doğru çekilerek toplu halde bulunan jaluzinin aşağı inmesi sağlanır. Daha sonra jaluzinin açma-kapama çubuğu da takılarak jaluzinin yapraklarının yönlendirilmesi sağlanır.