Jakuzi Nasıl Temizlenir?

Zehra Aygul
Jakuzi Nasıl Temizlenir?

Basınçlı su uygulamasıyla rahatlatıcı masaj yapma özelliği olan jakuziler sık tercih edilen şık ve kullanışlı ürünlerdir. Ancak jakuzi temizliği klasik küvet temizliğinden daha fazla dikkat ve özen gerektirir. Elektrikle ya da motor gücüyle çalışan jakuzilerin temel çalışma prensibi suyu devir daim ederek su borularından ve jet adı verilen su çıkış kanallarından basınçlı havayla karışık su vermesidir. Bu nedenle jakuzinin asıl kirlenen kısmı küveti değil su boruları ve çıkış kanallarıdır.

Su borularında ve jetlerde zamanla biriken şampuan, sabun, vücut kirleri ve saçlar bir kir tabakası oluşturur. Gözle görünmeyen bu kirler jakuzi her çalıştırıldığında insan sağlığını ciddi anlamda etkileyen bakteri ve mikropların suyun içine karışmasına sebep olur.

Jakuzi Nasıl Temizlenir?

  • Öncelikle jakuzinin görünen kısımları, musluklar, duş başlığı banyo temizleme deterjanları ya da karbonat yardımıyla nemli bir bezle silinir. Temizlik işleminden önce jakuzinin güç düğmesinin kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde elektrik ya da motor gücüyle çalışan jakuzi suyla buluştuğunda istenmeyen kazalar yaşanabilir.
  • Jakuzi küveti seramikten yapılmışsa karbonat ya da tercih edilen sert formlu herhangi bir madde süngerle kullanılabilir, ancak akrilik malzemeden yapılan küvetler kolay çizilebileceğinden mutlaka sıvı deterjan ve yumuşak, emici bir bez kullanılmalıdır.
  • Küvet bol suyla durulanır ve tamamen temizlendiğinden emin olunur.
  • Sıra su borularına ve jetlere geldiğinde, jetler çıkarılabiliyorsa (bazı jakuzilerin jet kısımları çevrilerek çıkarılabilir, ancak kullanma talimatı okunmadan bu işleme kalkışılmamalıdır) çıkarılır ve ayrı bir kabın içine konmuş suya banyo deterjanı ya da sirke ve limon karışımı eklenerek bu kapta 15 dakika kadar bekletilir.
  • Jakuzinin küveti su borularının seviyesine kadar doldurulur ve içine 2 su bardağı kadar sirke, bir adet limon suyu ve 2 çorba kaşığı karbonat eklenir. Jakuzi çalıştırılır ve bu dezenfektan suyun tüm borulardan geçtiğinden emin olunur. Her jakuzinin çalışma hızına göre bu süre değişse de 2-3 dakika yeterlidir.
  • Limon, karbonat ve sirke yerine, 1 kahve fincanı çamaşır suyu ya da 1 su bardağı kadar banyo temizleme deterjanı kullanılabilir.
  • Deterjanlı suyla 2-3 dakika çalışan jakuzi tekrar güç düğmesinden kapanır ve küvetteki su tamamen boşaltılır.
  • Ardından durulama işlemine geçilir. Küvet durulama suyuyla doldurulur  ve jakuzi tekrar çalıştırılarak su borularının durulandığından emin olunur. Jakuzide deterjanlı su kalmayana kadar işlem tekrarlanabilir.

Küvet temizliği hakkında detaylı bilgileri Küvet Temizliği Nasıl Yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.