İtalya'da Neler Yenir?

Selten Cankaya
İtalya

İtalya; tarihi güzellikleri, zarif sanat ve estetik anlayışı ile tanınmasının yanında, dünyaca meşhur Akdeniz mutfağı ile hatırı sayılır bir üne sahiptir. İtalya'da her bölgenin kendine özgü yemekleri olmasının yanında, tipik restoran ve trattorialar tercih edilirse, İtalya yemeklerinin tam anlamıyla tadına varılabilir. Yerli yemek şeflerinin hünerlerini gösterdikleri yerel restoranlar, hem taze hem de yöresel yemeklerin tadılabileceği ideal yerlerdendir.

İtalyan yemeklerinin lezzetli ve sağlıklı olmasının bir nedeni de, her şeyi zeytinyağı ile yapmalarıdır. İtalya'da zeytin üretimi hemen hemen her bölgede yapılmaktadır. Bu da oldukça büyük miktarlarda ve kaliteli zeytin yağı üretilmesine olanak sağlar.

"Antipasto" olarak bilinen başlangıç menüleri ile başlayan İtalyan yemek kültüründe, daha sonra ara sıcaklar olan çorba veya makarna, ana yemek olarak et, balık, salata veya sebze, en son olarak tatlı ikramı ve tabii ki espresso ile yemek sonlanır.

İtalyan kahve ve şarap kültürü de italyan yemekleri kadar meşhurdur. İtalyanın ünlü şarapları genellikle Chianti, Sicilya ve Sardunya bölgesinde yer alır. İtalyan mutfağı, farklı bölgelerin spesiyalleri birleştirilerek oluşturulmuştur. Bu da İtalya yemek kültürüne zenginlik ve derinlik katar.

İtalya'da Neler Yenir?

Kahve kültürünün çok çeşitli olduğu İtalya'da bar ortamlarında ve ayakta kahve içmek adettendir. Adeta shot yapar gibi içilen espressoların yanında, sabahları kahvaltı olarak kruvasan ve cappuccino menüsü tercih edilmektedir. Caffe latte, cafe macchiato, marocchino gibi kahveler de sütün köpürtülmesiyle yapılan İtalyan kahvelerindendir.

İtalya'da akşamüstü saatlerinde iş çıkışı atıştırmalığı olarak bilinen "aperitivo" kültürü çok yaygındır. Genellikle atıştırmalık kanepelerin yer aldığı aperitivolarda "spritz" ve "prosecco" gibi hafif alkollü kokteyller tüketilir. İtalya'da yemeklerin geç yenmesinin nedenlerinden birisi de bu aperitivo kültürüdür. 

Lombardia bölgesinde meşhur olan yemeklerden birisi safranlı pilavdır. Çeşitli şekillerde hazırlanan pilav lapası, bezelyeli, karidesli, midyeli, şampanyalı ve yer mantarlı şekilde servis edilebilir.

Toscana bölgesinin ünlü yemeklerinin başında ise "bisteccha alla fiorentina" diye bilinen fiorentina bifteği gelir. dana etinin en lezzetli bölgesinden yapılan ve hafif yağlı olan bu biftek çeşidi, değişik kızartma teknikleriyle enfes bir lezzete dönüşür. Yanında yeşillik ve patatesle servis edilir.

Gnocchi, İtalya'da değişik malzemelerle yapılan patatesli meşhur yemeklerdendir. Genellikle etli soslarla servis edilen bu yiyecek, mozerella ve parmesan peyniri ilave edilerek servis yapılır.

Roma ve Napoli bölgesinde domates sosu ile yapılan makarna çeşitleri meşhurdur. Aynı zamanda sebzeli ve deniz ürünleri ile de yapılabilen bu makarnalar, permesan peyniri ile lezzetlendirilerek servis edilir. Penne, fettucine, spaghetti, tortellini gibi değişik makarna çeşitleri, makarnaların kesim şekillerine göre ve pişirilirken kullanılan malzemelere göre isimlerini almıştır.

Lazanya, peynir ve domates sos ile yapılan katmanlı ve meşhur bir italyan yemeğidir. Çoğunlukla permesan peyniri ile yapılan bu yiyecek, mozarella peyniri ile de yapılabilmektedir. Domates soslu olana "lasagne alla bolognese" denilen lazanya, deniz ürünlü ve ıspanaklı şekilde de yapılabilmektedir.

İtalya denilince akla ilk olarak gelen yemeklerden birisi de kuşkusuz pizzadır. Anavatanı Napoli olan bu lezzetli yiyecek, ilk olarak Napoli'de domates, mozarella peyniri, ançuez ve zeytinyağı ile yapıldığı için, günümüzde "pizza alla napoletana" tipi pizzaya bu ad verilmiştir. Deniz ürünlüsünden etlisine pek çok çeşidi bulunan İtalyan pizzaları, büyük ebatları ve ince hamuruyla göz doldurur.

Napoli'de bulunan en meşhur pizzacılarda pizza yenilmesi, pizzanın gerçek tadının anlaşılması açısından önemlidir. Napoli'ye özgü diğer tatlar arasında meşhur "baba" tatlısı göze çarpar. Şerbetli bir tatlı olan baba, rum içkisi ile lezzetlendirilir. Ayrıca krema ve nutellalı çeşitleri de bulunan bu tatlı, bölgeye özgü en meşhur tatlardandır.

Sicilya bölgesinin meşhur lezzetlerinden "cannoli" de bir hamur tatlısıdır. Cannoli, kızartılmış hamur içerisine ricotta peyniri doldurularak sarılan ve tüp şekline getirilen bir tatlıdır. Fıstıklı ve damla çikolatalı olarak da servis edilebilir.  

İtalyan tatlısı denilince akla gelen en meşhur tatlardan birisi de kuşkusuz "tiramisu" tatlısıdır. Mascarpone peyniri ve kedi dili ile yapılan bu tatlı hafif ve hoş italyan tatlılarından birisidir. İçerisine isteğe bağlı olarak likör ve konyak ilave edilerek servis yapılabilir.

İtalya'da denenmeden dönülmemesi gereken başka bir tat da elbette lezzetli dondurmalarıdır. "Gelato" denilen dondurmaları, İtalya'da her renk ve her aromada bulmak mümkündür. Özellikle nutella, pina colada ve tiramisu aromalı İtalyan dondurmaları kesinlikle denenmelidir.