İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir?

Yasemin Toprak İstiridye Mantarının Faydaları Nelerdir?

İstiridye mantarı doğada yetişebilen ve yenilebilen mantar çeşitlerinden biridir. Yüzde 95'i su olan istiridye mantarı son baharda yetişen, nem ihtiyacı yüksek olan bir mantar türüdür. 

Doğadaki en zehirsiz mantar türlerinden biri olan istiridye mantarı, yaprak mantarı olarak da bilinir. Yüksek besin değerine sahip olan istiridye mantarı son 10 yılda ticari amaçlarla üretimi yapılan bitkiler arasında yerini almıştır. Folik asit, kalsiyum, fosfor, demir mineralleri, B1, B6, B12 ve C vitaminleri bakımından zengindir.

Kolesterolü Düşürür

İstiridye mantar kolesterol ilaçlarında da bulunan levostatin isimli bir madde içerir. Bu madde sayesinde kolesterolü düşürerek, yüksek kolesterol şikayeti olan hastalar tarafından doğal tedavi aracı olarak kullanılır.

Anti Bakteriyeldir

İstiridye mantarı anti bakteriyel içeriği nedeniyle doğal bir antibiyotik görevi görür. Bakteri kaynaklı hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde aktif görev alır.

Antioksidandır

Ergothioneine isimli bir madde içeren istiridye mantarı, bu maddenin antioksidan etkisi sayesinde serbest radikallerden kaynaklanan kanser ve artrit gibi birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Serbest radikallere karşı savaşan istiridye mantarı birçok hastalığa karşı savaştığı gibi yaşlanmayı da geciktirir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Anti bakteriyel ve antioksidan özelliği sayesinde düzenli istiridye mantarı tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir ve birçok kronik rahatsızlığa karşı da doğal bir kalkan oluşturur.

Anemi ile Mücadele Eder

Folat ve demir eksikliği kaynaklı anemi şikayetlerinde istiridye mantarını desteleyici olarak kullanmak, hastalığın etkilerini azaltacağı gibi, rahatsızlığın tedavisinde de oldukça etkilidir.

Tansiyonu Düzenler

Potasyum içeren istiridye mantarı yüksek tansiyonu kontrol altına alarak yüksek tansiyona bağlı rahatsızlıkları giderir.

Kabızlığı Giderir

Önemli bir lif kaynağı olan istiridye mantarı lif ihtiyacının %14'ünü giderir. Bağırsak hareketliliğini artıran istiridye mantarı kabızlığı giderir.

Hiperasiditiyeyi Azaltır

Mide asitlerinin aşırı üretimi anlamına gelen hiperasiditiyeyi azaltarak mide asidine bağlı rahatsızlıkları giderir.

Yüksek Besin Değerine Sahiptir

İstiridye mantarının en büyük faydalarından biri de yüksek besin değerleri sayesinde besleyici olmasıdır. Demir, potasyum, B3, B6, B12, C vitaminleri, folat, fosfor, magnezyum, potasyum ve çinko bakımından zengin içeriğiyle metabolik ihtiyaçları giderir.