İstanbul'da Yazı Renklendirecek Festivaller

Burak Sözer

İstanbul

Havaların ısınması ve yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte İstanbul sanatın, eğlencenin ve farklı kültürlerin merkezi olmaya hazırlanıyor. Her yıl dünyaca ünlü konukları yaz festivallerinde ağırlayan kent, hemen herkese hitap eden etkinliklerle yaz aylarını renklendiriyor. 

İstanbul Müzik Festivali

Dünyaca ünlü İstanbul Müzik Festivali, her yıl haziran ayında müzikseverlerin beklediği etkinliklerden. Belirli bir konsept ile hazırlanan festival, İstanbul'un önemli kültür ve sanat merkezlerinde, açıkhava tiyatrolarında çeşitli konserle keyifli anlar vadediyor. Önemli piyano virtüözlerinin yanı sıra oda ve senfoni orkestralarını da festival kapsamında dinlemek mümkün. 

Beyoğlu Sahaf Festivali

Beyoğlu Belediyesi öncülüğünde ağustos ayında düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali, kitap dışında müzik arşivcilerinin ilgileneceği ve koleksiyonlarını tamamlayabileceği eserleri de sergiliyor. Festivalde pikap, dergi ve gazeteleri de bulmak mümkün. Program boyunca yazarlar ile ilgili tanıtım bölümleri ve imza günleri de düzenleniyor. 

İstanbul Caz Festivali

Festival, haziran ayında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenleniyor. Cazın yanı sıra dünya müziğinin ünlü soul ve pop yıldızları da program kapsamında sahne alıyor. Türkiye'deki caz müzik üretimini desteklemek ve Türk caz müzisyenlerini yurt dışında tanıtmak için düzenlenen programda sevdiğiniz sanatçıların canlı performansını izleme şansına sahip olabilirsiniz. 

Chill-Out Festivali 

3 ayrı sahnede 24 saat kesintisiz müziğin olduğu bir festivalde yer almak ister misiniz? İki gün süren müzik şöleninde alanının en iyi çıkış yapan ve en çok dinlenen isimleri sahne alıyor. Etkinliğin kendine has dinamik havasıyla birlikte yerli ve yabancı birçok ünlü ismi İstanbul'da dinleyebileceksiniz. 

One Love Festival 

Temmuz ayının sıcağında müzikseverleri İstanbul'da tutan One Love her yıl çok sayıda grup ve sanatçıyı bir araya getiriyor. 3 ayrı sahnede doyasıya eğlence ve müzik dışı etkinlikler festivalde sizleri bekliyor. 

Babylon Sound Garden

Deniz, kum ve müzik... Babylon Sound Garden yaza en çok yakışan, festival ruhunu en iyi yansıtan etkinliklerden. Özellikle elektronik müzikseverlerin kaçırmaması gereken etkinlik her yıl haziran ayında düzenleniyor. 

Yazın İstanbul'dan sıkılanlar da yakın rotalardan Yunan Adaları Gezi Rehberine bakabilirler.