İstanbul'da Lezzet Turu Yapabileceğiniz Rotalar

Selten Cankaya

İstanbul

Gurmeler ve lezzet düşkünleri için İstanbul adeta bir cennet. Şehrin her köşesi kendine has özel lezzetleriyle öne çıkarken, yıllardır birçok kültüre ev sahipliği yapması da bu lezzetlerin çeşitlenmesine neden olmuş. Şık restoranlardan cafelere, sokak yemeklerinden minik büfelerine kadar pek çok bütçeye hitap eden yemek çeşitliliği İstanbul lezzetlerini zenginleştiren bir diğer unsur. Farklı lezzetleri keşfetmek isteyenlere sınırsız alternatifler sunan şehirde Osmanlı kültürünün izlerini taşıyan yemeklerden geleneksel yöntemlerle hazırlanan tatlılara ve ünü dünyaya yayılmış usta işi tariflere rastlamak mümkün. 

İşte gurme severler için şehrin lezzet kokan rotaları;

1. Kanlıca - Yoğurt

İşin ehli olan birkaç değişik firma tarafından üretilen Kanlıca yoğurdu semtin en meşhur yiyeceklerinden biri. Semtteki birçok restoran, büfe, kafe ve markette Kanlıca yoğurtlarına rastlayabilirsiniz. Tadı kıvamlı olan ve üzerine pudra şekeri ilave edilerek tüketilen Kanlıca yoğurdu dondurmalı ve çilek reçelli çeşitleriyle de farklı lezzetler arayanlara hitap ediyor. 

2. Kireçburnu - Kurabiye

Eski bir semt arasında yer alan Kireçburnu, Sarıyer ve Tarabya arasında bulunuyor. Boğaz manzarasıyla dikkat çeken semtte fırıncılık ve pastacılık eski zamanlardan beri oldukça revaçta. Çeşit çeşit tatlıların, baklava, kraker ve çöreklerin yanında semtin adı ile müsemma kireçburnu kurabiyeleri de yıllardır semtin en orijinal yiyecekleri arasında bulunuyor. Çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitlerinin ön plana çıktığı kurabiyeler her zevke hitap ediyor. 

3. Ortaköy - Kumpir

Beşiktaş ilçesinin Boğaz'a nazır semtlerinden biri olan Ortaköy'de meşhur kumpir seçeneklerine doyabilirsiniz. Ortaköy'ün ortasında yer alan birçok restoranda ve büfelerde kumpir malzemelerini dilediğiniz gibi patatesin içine koydurarak kendi kumpirinizi hazırlatabilirsiniz. Özel fırınlarda pişirilen kumpirler tereyağı ve kaşar peyniri ile harmanlanarak sayısız malzeme ile enfes bir lezzete dönüşüyor. 

4. Kumkapı - Deniz mahsulleri

Fatih'te bulunan Kumkapı semti İstanbul'un en tarihi semtlerinden biri. Kültürel zenginliği ile öne çıkan semtte çok sayıda Rum ve Ermeni bulunuyor. Yemek kültürüne de yansıyan bu çeşitlilik ile birlikte semtte pek çok meyhane ve balık restoranı bulmak mümkün. En leziz mezeler ve balık ürünlerini tadabileceğiniz semt deniz ürünleri sevenler için keşfedilmesi gereken bölgelerden biri.