İsrail'in İklimi Nasıldır?

Aysenur Ekicioglu

İsrail

Ortadoğu'da yer alan ülkelerden biri de İsrail'dir. Ülke oldukça önemli bir coğrafi konuma sahiptir. Asya ve Afrika kıtasının kesiştiği noktada yer alan İsrail küçük bir yüz ölçümüne sahiptir. İsrail'in sınır komşuları ise Suriye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Filistin'dir. 

İsrail, Doğu Akdeniz kıyısında konumlanmış bir ülkedir. Ülkenin güneyinde Necef Çölü yer alır. Lut Gölü'de yine ülkenin güney kesiminde yer alan önemli göllerdendir. Ülkenin Akdeniz kıyı bölgesinde Şaran Ovası bulunur. Ova Yafa'dan Karmel Dağı'na kadar uzanır. İsrail'in doğu bölümü ise bir hayli dağlıktır. Ülkenin en yüksek yeri Nyron Dağı'dır. Nyron Dağının yükseltisi ise 1208 m olarak hesaplanır. Başkent Kudüs ise yaylada yer alır. Ülkede iklime etki eden en önemli faktör yükseltidir.

Ülke genelinde Akdeniz ikliminin etkisi görülür. Ülkede yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık değerleri 24 ile 32 derece arasında değişim gösterir. Kış ayları ise ılık geçer. Ülkede kış ayları sıcaklık değerleri ise ortalama 7 ile 16 derece arasındadır. Necef Çölü civarı yıl genelinde oldukça sıcak olan bir bölgedir. Bölgede yıllık ortalama sıcaklık değerleri 38 derece olarak hesaplanır. Ülkenin Eilat bölgesinde ise yıl içerisinde sıcaklık değeri ortalaması 17 derecedir. Bu durum yaz aylarında daha da yüksek olur. Bölgede Ağustos ayı sıcaklık değerleri 33 derece olarak hesaplanır.

İsrail'in kıyı ovaları ve Celile bölgesi ülkede baskın olarak görülen Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşır. Bölgede kış ayları ılık geçer. Ülkede kış ayları sıcaklık değerleri 12 ve 17 derece arasında değişim gösterir. Bölgede yaz ayı sıcaklık değerlerinde ise yaklaşık 15 derece birden artış görülür.

İsrail Aralık, Ocak ve Şubat aylarında oldukça yağış alır. Ülkede yıl içerisinde ortalama sıcaklık değerleri 1000 mm civarındadır. Dağlık kısımlar ovalara göre daha fazla yağış alır. Hayfa bölgesinde ortalama yağış miktarı 465 mm'dir. İsrail seyahati için yılın her dönemi oldukça uygundur. Ülkeye sıkça turlar düzenlenir.