İşinizi Twitter'da Tanıtmanın Yolları

Tayfun Kara İşinizi Twitter

Anlık mesaj ve bir e-posta arasında bir yerlerde, Twitter kullanıcılarına eşsiz bir internet iletişim yöntemi sunmaktadır. "Tweet" olarak adlandırılan 140 karakterlik mesajları kullanarak sizi takip eden insanlara ulaşabilir ve şirketiniz hakkında güncel haberleri onlarla paylaşabilirsiniz. Tüm diğer sosyal pazarlama hizmetlerinde olduğu gibi, Twitter'ın da kendi dinamikleri ve kuralları vardır. Eğer yaratıcı düşünerek kabul edilebilir sınırlar içinde kalabilirseniz, Twitter sizin için güçlü bir tanıtım aracı olabilir.

Talimatlar:

  1. Bir Twitter hesabı oluşturun. Şirket isminizi veya dile yatkın bir sektör terimini kullanarak akılda kalan bir kullanıcı adı oluşturun. Profilinizi tamamen doldurun ve bir profil resmi yükleyerek tweet atmaya başlayın. Seçerek, diğer Twitter kullanıcılarını takip edin ve ilgili paylaşımları yeniden tweetleyin, böylece yakın zamanda sağlam bir takipçi oranına ulaşabilirsiniz.
  2. Okuyucularınızın ilgisini çekebilecek bilgiler sunarak, tweetlediğiniz bilgilerin çeşitli olmasına özen gösterin. Eğer tweetlediğiniz tek şey satışlarınız ve websitenizin linkleriyse takipçileriniz kısa sürede sayfanıza olan ilgisini kaybedecektir. Palo Alto yazılımı kurucusu Tim Berry  The New York Times'a verdiği bir röportajda Twitter'da başarılı tanıtım yapmanın anahtarının ilginç ve takipçilerine karşı açık satış taktikleri kullanmayan tweetler atmak olduğunu belirtmiştir. Takipçilerinizin ilgisini çekebikecek tweetlerinizi ve başkalarının tweetlerini karıştırarak yeni ve eğlenceli bilgiler oluşturabilirsiniz.
  3. Takipçileriniz ile ilgilenin. Onlara tweet atmak yerine, onlarla birebir konuşun. Girişimci ve bir İnternet uzmanı Chris Brogan "Ne yapıyorsun?" sorusunun yerine daha ilgi çekici bir soru olan "Naber?" demenizi öneriyor.
  4. Yeterince sık tweet atın, ama çok fazla atmayın. Aldığınız direkt tweetlere yanıt vermeye ek olarak, takipçilerinize en az günde bir tweet atmayı planlayın. Çok fazla özellikle de alakasız ve sıkıc bilgiler paylaştığınız tweetler attığınız takdirde, takipçileriniz tweetlerinize dikkat etmemeye başlarlar. Yeterince tweet atmamak ise, Twitter takipçilerinizle pek ilgilenmediğinizin bir göstergesi niteliğindedir.
  5. Net bir strateji sahibi olun. Ellen DeGeneres ve Ashton Kutcher gibi birçok ünlü Twitter'ı  hayranlarıyla etkileşim içinde olmak için kullanmaktadır ancak siz Twitter'ı başka amaçlarla da kullanabilirsiniz. Takipçilerinizi, yeni bir ürün veya hizmet piyasaya süreceğinizde sahte odak noktanız veya Twitter'ı sorulan soru ve şikayetlere cevap vererek bir müşteri hizmetleri uzantısı olarak kullanabilirsiniz.
  6. Hashtagleri makul bir biçimde kullanın. Yazınızın sonuna ekleyeceğiniz anahtar kelimelerden önce # sembolünü kullanarak hashtag oluşturabilir ve sizi takip etmeyen Twitter kullanıcılarının da tweetlerinize kolaylıkla erişmesini sağlayabilirsiniz. Hashtagleri stratejik bir şekilde kullanmak aynı zamanda diğer kullanıcıların kolaylıkla takip edebileceği ilgili tweet grupları oluşturmanıza da olanak sağlar. Örneğin, firmanız her hafta farklı bir üründe indirime gidiyorsa #haftalikindirim hashtag'ini kullanarak tweet atabilirsiniz. Yıllık verdiğiniz etkinlik veya ticarey showları için ise #yillik hashtag'ini kullanabilirsiniz. Uzmanlar Twitter deneyiminizden tam anlamıyla verim alabilmek için, hashtagleri kullanarak güncel trendleri de takip edebileceğinizi belirtiyor.