İşinizi Nasıl Tanıtırsınız?

Tayfun Kara İşinizi Nasıl Tanıtırsınız?

Şirketinize ilgi toplamak ister yeni bir internet başlangıcı olun ister yeni bir yerel lokanta olun girişimcilik gerektirir.  Genele hitap ederek reklam yaparak çok insana ulaşabilirsiniz fakat risk almaya ve duruma yaratıcı biçimde yaklaşmaya hazır olun.

Malzemeler

 • Kağıt reklamları hazırlamak için materyaller (poster panosu, kalemler, baskı malzemeleri, faks ve fotokopi makineleri)
 • Pilot yazılım ve bütçe takibi için yazılım
 • Ortak, tedarikçi ve üyeler
 • Marka Logosu
 • Şirketinizi internette tanıtacak bir website

Talimatlar

 1. Promosyonlar ve pazarlamalar için bir bütçe ayırın. Eğer promosyonunuza ne kadar yatırdığınızı öğrenecek kadar sıkı bir muhasebeniz yoksa başarınızı ölçmek çok zor olacaktır. Quicken gibi bir iş yazılımı ile bütçenizi kurabilirsiniz.  Promosyonlar için kesin bir miktar belirleyin.
 2. Konuyla ilgili ne kadar çok şey okuyabiliyorsanız okuyun. Kısıtlı bütçenizi promosyon girişimine harcamadan önce hangi yolların sizin için uygun olduğunu öğrenin. Çapraz promosyon (benzer bir müşteri kitlesine hitap eden firma ile ortaklaşa çalışmak), Gerçek medya promosyonu (billboard, kiosklar, gazeteler, otobüs slaytları, vb) ve sanal medya promosyonları(TV reklamları, radyo, internet, vb.) gibi örnekler mevcuttur.
 3. Bir pazarlama planı oluşturun. İnsanların işiniz ile ilgili ne öğrenmesini istiyorsunuz? Marka promosyonunu diğer satış ve pazarlama girişimlerinize bağlayabilir misiniz? Başarılı bir planı başarısız olandan ne ayırır(gelirler, marka farkındalığı, bir rakibin mesajını ezme yeteneği, vb.)? Numaraları ve kuralları kullanın.
 4. Takımınızda iyi iştirakcılar ve ortaklar kullanın. Tek kişilik show bile yönetiyor olsanız  arkadaşlarınızı ya da geçici iş ortaklarınızı da yanınıza alarak gösterdiğiniz eforun miktarını artırın.
 5. Pilot programlar üreterek(ufaltılmış reklam kampanyaları ve/yada odaklanma grupları) markanızı ve ürün gamınızı ne şekilde pazarlayacağınızı test edin.
 6. Pilot programlarınızı baz alarak bir strateji belirleyin. Bir marka imajı belirleyin ve ona yapışın. Söylediğiniz bir şeyin daha önce söylediğiniz bir şey ile çakışmadığından ve onu güvensiz hale getirmediğinden emin olun.
 7. Bir promosyon döngünüzün sonuna geldiğinizde  şuana kadar ne yaptığınızı inceleyin ve stratejik planınızda değişiklikler yapın.

İpucu ve Uyarılar

 • Satışçılığın inceliklerini öğrenin. Satış işinde olmasanız bile psikolojik olarak etkilemeyi öğrenmek kritiktir. Ücretsiz deneme ürünleri, ücretsiz ürünler ve  yarışmalar düzenleyerek ürünleriniz veya hizmetlerinizin bilinirliğini artırın.
 • Devletin küçük işletmeler için verdiği teşvikleri araştırın. İş yerinizin yararına olabilecek bazı programlara katılabilir ve bunlardan kâr elde edebilirsiniz.
 • Kendi alanınızda güvenilir bir marka olun. Bilgi ekonomisinde bilgiye sahip olmak güçtür. Bu işi öğrenmek isteyen insanları bu iş için olan tutkunuzu kullanarak kendinize çekin. Bu insanların birçoğu müşteriniz olabilir ya da arkadaşlarına sizi önererek müşteri olmalarını sağlayabilirler.
 • Tüm çabanıza rağmen piyasada doğal olan olumsuzluklar olabilir. Düşen satışlarınızdan dolayı promosyonlarınızı gereksiz yere suçlamayın.
 • Promosyonlar ve satışlar arasında direk bir ilişki beklemeyin. Kimi promosyonların etki yapması uzun sürer.