İş Yerinde Stres Nasıl Azaltılır?

Solmaz Özlem Köse İş Yerinde Stres Nasıl Azaltılır?

Günün büyük bir çoğunluğunun geçtiği iş ortamlarında stres kaçınılmaz bir durumdur. Çoğu kez iş yoğunluğuna ve çalışanların birbirine karşı tutumlarına bağlı olarak ortaya çıkan stresten çeşitli yöntemlerle kurtulmak mümkündür.

Yeterli Uyku ve Sağlıklı Gıdalar: Stresi tetikleyen unsurların başında gelen uykusuzluk ve düzensiz beslenme alışkanlıklarından uzak bir yaşam önemlidir. Günde 8 saatlik bir uyku ile öğün atlamadan doğru beslenmek iş yerinde daha sağlıklı bir ortamı sağlamaya yardımcı olur.

Egzersiz Yapmak: Düzenli olarak egzersiz yapmak, daha ılımlı bir ruh halini yakalamaya yardımcıdır. Belli saatleri spora ayırmak yanında mümkünse iş yerine yürüyerek gitmek ya da bir iki durak öncesinden inerek iş yerine yürümeyi tercih etmek yanında öğle aralarında açık havada yürüyüşe çıkmak da yapılabilecek basit egzersizler arasındadır.

Zaman Yönetimi: İşlerle ilgili hazırlanmış bir liste ile ilerlemek stresi azaltıcı etkenlerden biridir. Ayrıca hazırlanan listeler gün içerisinde tamamlanan işleri görmek yanında yapılacaklarla ilgili bilgi sahibi olmak açısından da önemlidir.

Kısa Molalar Vermek: İş ortamında yorgun ya da stresli bir olaydan sonra verilebilecek kısa molalar çalışanın stresini atmasında yardımcı bir unsurdur. Derin nefes alma, gerinme hareketleri yanında mümkün olduğunca kısa molalarda bilgisayardan uzak durmak stres dışında motivasyonu ve performansı da artırıcı etkiye sahiptir.

Aşırı Çalışmadan Uzak Durmak: İş ortamında stresi oluşturan en temel sebeplerden biri de birden çok işin sorumluluğunu almaktır. Motivasyonu düşürücü etkiye sahip olmasıyla birlikte birden çok işi kabullenmek, işleri zamanında yetiştirme kaygısını beraberinde getirir. Stressiz bir çalışma ortamına sahip olmak açısından sadece kişinin kendi sorumluluklarını kapsayacak işleri bir plan çerçevesinde yapması önemlidir.

İletişim Kurmak: İş yerine özellikle pozitif düşünen çalışma arkadaşları ile iletişim halinde olmak daha huzurlu bir çalışma ortamını sağlar. Kaçınılmaz gibi durulan iş yeri çatışmalarında ise mümkün olduğunca yapıcı bir tavır izleyerek dinlemek ve rahatsız olunan konularda içine atmak yerine konuşmayı tercih etmek daha rahat bir çalışma ortamını sunar. 

Aşırı Mükemmeliyetçilikten Uzak Durmak: Sorumluluğu üstlenilen işlerde kusursuz ve hatasız bir yol izlemek için aşırı itinalı davranmak ve işe gereğinden fazla bir zaman harcamak kişide strese yol açan önemli bir etkendir. Çalışanın hata yapma payını da göz önünde bulundurarak kaygıdan uzak çalışması önemlidir.

Sosyal Ortamlar ve Aktiviteler: Çalışanların iş hayatı dışında kendilerine ayırdıkları zamanları çeşitli aktivitelere ya da sosyal ortamlara da ayırmaları iş yerinde daha huzurlu ve sakin çalışmalarında etkilidir. 

Motivasyonu artıran ve işi zevkle yapmayı sağlayan püf noktaları içeren İş Yerinde Mutlu Olmanın Yolları yazısına da göz atabilirsiniz.