İş Yeri Nasıl Satılır?

Volkan Emir Hecer İş Yeri Nasıl Satılır?

Küçük ya da büyük, bir iş yeri satmak, göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler gerektirir. İşletmenizin şekline bağlı olarak, aracı bir kurum, muhasebeci ya da hakim gerekebilir. İş yerinin satışından alacağınız kar ise, satış sebebiniz, satış zamanınız, işletme gücü ve yapısına bağlıdır.

Satış Sebepleri

İş yerini satmaya karar verdiniz. Neden? Bu, potansiyel alıcıların soracağı ilk soru olacaktır. İş yeri sahipleri genelde aşağıdaki sebeplerden dolayı iş yerlerini satarlar.

  • Emeklilik
  • Ortaklık Anlaşmazlıkları
  • Hastalık ya da ölüm
  • Aşırı çalışma
  • İsteğe bağlı

Bütün bunların yanına, işyerinizin ilgi çekici olması, satış gücünü yükseltmek için yapılması gerekenler vardır. İş yerinin karını arttırmak, düzenli gelir artışı, düzenli müşteri profili gibi faktörler iş yerinizin satışını kolaylaştıracak karı arttıracaktır.

Satış Zamanlaması

Olabildiğince erken satış yapılması, zaman vermek gerekirse satıştan ya da pazarlıklarla başlayan süreçten en geç iki sene içinde kesin satışın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hazırlık süreci finansal kayıtlarınızın, iş yeri yapınızın ve müşteri tabanınızın belgelerle gösterilmesi ile devam ettirilir. Aynı zamanda tüm bu hazırlıklar gerçekleştirilirken, iş yerinin de çalışmasına aksanmadan devam edilmelidir.

İşletme Değeri

Bir sonraki adım işletmenizin değerine karar vererek çok yüksek ya da düşük fiyat verilmemesidir. İşletme danışmanlarından profesyonel yardım alarak şema ve belgelerle işletme yapınız, değeriniz hesaplanmalıdır.

Bireysel & Acenta Aracılığıyla Satış

İş yerini satarken zamandan tasarruf etmek, belge hazırlama ile uğraşmamak, iyi bir reklam değeri ve objektif bir kurum ile çalışmak; yani acenta ya da bankerlerle anlaşmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda bireysel satış işlemi de sizi bu harcamalardan korur, ancak oldukça zorlayıcı olabilir.

Alıcı Bulmak

Doğru alıcıyı bulmak zorlayıcı bir unsurdur. Reklama ayrılan bütçeyi kısmayarak, potansiyel alıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Potansiyel alıcıları bulduktan sonra:

  • 2 ya da 3 alıcı ile temasta bulunun. Daha sonra seçenekleri daraltın. 
  • Alıcılarla iletişim halinde olun, pazarlama stratejisi ise işletmenizin değerini belirleyin.
  • Anlaşmayı yazıya dökün, karşılıklı imzalarla dökümanınızı tamamlayın.