İş Görüşmesine Giderken Yapılması Gerekenler

Gönül Uzal
İş Görüşmesine Giderken Yapılması Gerekenler

Her çalışanın tecrübe ettiği veya her iş arayanın tecrübe edeceği önemli anlardan biri iş görüşmeleridir. Çünkü işverenin ve iş arayan kişinin birbirini gördüğü ve tanıma fırsatı edindiği ilk andır. İşveren için de, iş arayan için de oldukça önemli olan bu adımda her ne kadar seçen taraf işveren gibi görünse de iki taraf da birbirini gözlemler. İşveren işe ve işyerine en uygun çalışanı ararken, iş arayan da kendisine en uygun şartlara sahip olan işi sahiplenmek ister. Bu nedenle doğru işe, doğru zamanda başvurmanın yanında iş başvurularına önem vermek de çok mühimdir.

İş görüşmelerini gerçekleştiren insan kaynakları departmanı veya aynı işlevi gören birimlerin özellikle dikkat ettiği nokta ilanlarına başvuran adayların kendi mesleklerine hakim olduğu kadar işin gerektirdiği niteliklere de sahip olmasıdır. Bu nedenle kişinin mesleğiyle ilgili olan iş ilanlarına başvuru yapması gerekir. Daha sonra ilanda yer alan ve aranan niteliklerin sağlanıp sağlanmadığı önemlidir. İş başvurularında mesleki gereklilikler dışında işverenlerin aradığı veya öğrenmek istediği temel konular;

  • Maaş beklentisi
  • Ehliyet sahibi olup olmama ve aktif sürücülük durumu
  • Yurt içi ve yurtdışı seyahat edebilirlik
  • İşin özelliğine göre vardiyalı çalışma durumu
  • Yabancı dil yeterliliği ile ilgilidir.

Karakterle ilgili sorulacak olan sorular dışında yukarıdaki konularda karşılaşılacak sorulara hazırlıklı olup dürüst bir şekilde cevap verilmesi gerekir. Karakteri tahlil etmeye yönelik;

  • “Kendinizden kısaca bahseder misiniz?”
  • “Kendinizde olduğunu düşündüğünüz en belirgin 3 olumlu/olumsuz özellik nedir?”
  • “Stresle başa çıkabilir misiniz?”

gibi sorulara da hazırlanılmasında fayda vardır. Bu noktada kişinin kendini ne denli tanıdığı ve başvurduğu iş ile kendi kariyer hedefi arasındaki bağı ne derece sağlam ifade ettiği önemlidir. Dolayısıyla iş görüşmesine hazırlanırken iş, işin gereklilikleri, iş yeri ve iş yerinin sektördeki konumu hakkında derinlemesine araştırma yapmak gerekir. Bu, iş görüşmesine daha emin adımlarla gidilmesini sağlar. Ayrıca kişinin de işletme hakkında soru sorma olasılığını arttırır. Bu ilgili ve meraklı olduğunu gösterir.

Bunun yanında bir diğer en önemli husus görüşmeye uygun kıyafeti önceden seçilmesidir. İçerisinde rahat edilen, renk bakımından göz yormayan özellikte kıyafet tercihi önemlidir. Birçok yerde mutlaka takım elbise giyilmesi önerilse de temiz ve bakımlı uygun bir kıyafet giymek asıl beklenendir.

Görüşme gününden önce görüşme yapılacak olan binanın yerini hem haritadan hem de mümkünse bilen birilerine danışarak öğrenmek gerekir. Aksi takdirde görüşmeye çok önemli bir neden olmadığı müddetçe gecikmek, hoş karşılanmayan bir davranış olarak hafızada yer edecektir. Son olarak beraberinde götürülmesi gereken evrak, sertifika veya belge varsa unutmamak önemlidir.