İş Görüşmesi Stresi Nasıl Azaltılır?

Burak Sözer
İş Görüşmesi Stresi Nasıl Azaltılır?

Yeni bir kariyere başlamanın ilk adımlarından birisi iş görüşmeleridir. Her ne kadar iş tecrübesi bulunsa da mülakatlarda stres ve kaygı ister istemez yaşanan bir durumdur. Ancak bu durumun üstesinden gelmek çeşitli yöntemlerin uygulanmasıyla mümkündür.  

Sorulara Hazırlıklı Olunmalıdır

İş görüşmesinin teknikleri, görüşme yapılacak işin özellikleri hakkında önceden araştırma yapmak, psikolojik olarak özgüven sağlanmasına katkı sağlar. Böylece sorulara daha rahat bir şekilde cevap verilir. Görüşmeye hazır olarak giden bir kişi terleme, yerinde duramama ve göz kaçırma gibi heyecanı çok belli eden jest ve mimiklerden de kaçınmış olur. İşin alanı ile ilgili olarak sorulacak maaş, çalışma şartları gibi sorulara verilecek cevaplar aşağı yukarı belirli olmalıdır. 

İş Görüşmesine Geç Kalınmamalıdır

Mülakatın yapılacağı saatten en az 15 dakika önce ofiste bulunmak ortama adapte olunacağı için stres üzerinde azalma sağlayacaktır. Görüşmeye geç kalmak işveren tarafından olumsuz karşılanabilir. Bu iki durum için de mülakat yerine çok erken olmamak kaydıyla önceden gitmekte fayda vardır.

Pozitif Düşünülmelidir

Stresin meydana gelmesindeki en büyük etken de ''başaramayacağım'' algısıdır. Bu durumun üstesinden gelebilmek için ''yapabilirim, bu durum üstesinden gelebilirim'' gibi telkinlerle kişisel başarılara odaklanılması gerekir. Görüşmeye çağrılan adayların da seçildiğini unutmayarak orada olunmanın da bir başarı olduğu bilinmelidir.

Uykusuz Kalmamaya Özen Gösterilmelidir

İş görüşmesi heyecanı büyük oranda bir önceki gece kendisini hissettirir. Bu nedenle gece geç saatlere kadar uyuyamama sorunu ile karşılaşılabilir. Bu durum sabah veya gün içerisinde gerçekleşecek olan iş görüşmesini olumsuz yönde etkiler. Uykusuz kalmamak için birkaç gece önceden uyku düzeni sağlanmalıdır. Yorucu aktivitelerden kaçınılmalı, rahat uyku sağlayacak melisa veya papatya gibi bitki çayları içilmelidir. 

Görüşmeye Kahvaltı Yaparak Gidilmelidir

Aşırı kaygı ve stres sonucunda doğal olarak kan şekerinin düşmesi söz konusudur. Bu durum kişiyi daha da kötü etkileyebilir. Dolayısıyla sabah hafif bir kahvaltı yapılmalı ve su içilmelidir. Reçel, peynir, yumurta gibi besinler kan şekerini yükseltecek ve daha iyi hissedilmesini sağlayacaktır. 

Görüşme sırasında dikkat edilmesi gerekenleri İş Görüşmesinde Sık Yapılan Hatalar yazımızda okuyabilirsiniz.