İpotekli Ev Nasıl Alınır?

Doğan Aşkın Tuncer  İpotekli Ev Nasıl Alınır?

Ev almak her bireyin hayalini kurduğu bir şeydir. Eğer yeteri kadar paranız varsa istediğiniz evi ederini ödeyerek satın alabilirsiniz. Aksi takdirde ya akrabalarınıza borçlanırsınız ya da eksik kalan tutar için kredi kullanırsınız. Kredi sağlayan finans kurumları verdikleri kredi karşılığında taşınmaza ipotek koyarak kredilerini güvence altına alırlar.

Peki alacağınız evde bu tür bir ipotek varsa ne yapmalısınız?

Öncelikle satın alacağınız evin üzerinde herhangi bir kısıt var mı yok mu diye ilgili tapu dairesinden bir takyidat belgesi almalısınız. Bu belgede, evin üzerinde ipotek varsa ne kadar tutar için ve kim tarafından konulduğu belirtilir. Genellikle ipotekleri finans kurumları koyarlar. Bu kurum öğrenildikten sonra ilgili kuruma gidilip ipoteğin kaldırılması için gereken tutar öğrenilir. Bu aşamada satıcı ile noter huzurunda bir sözleşme yapabilirsiniz. Yapmanız gereken kalan kredi miktarının kapatılması ve ipoteğin kaldırılması için alınan yazı ile tapu dairesine gidip önce ipoteği kaldırıp sonra da kalan miktarı satıcıya ödeyip taşınmazı üzerinize almaktır.

Bir başka yöntemde kalan konut kredisi tutarının (eğer krediyi veren kuruluş uygun görürse) konutu satın alacak kişiye devredilmesi durumudur. Kredi devir işlemi gerçekleştikten sonra eğer arada bir fark kalıyorsa bu tutar satıcıya ayrıca ödenir.

Bazı bankalar ipoteği koyarken borçlunun ilgili banka nezdindeki tüm kredilerini de teminat kapsamına almak isterler. Bu durumda taşınmazdaki ipoteğin kalkması için satıcının bankaya olan tüm borçlarının ödenmesi gereklidir. (Örn. Kredili mevduat hesabı, daha önce kullandığı aktif ihtiyaç kredileri, kredi kartları vs.) O nedenle krediyi veren kuruluşla bu durumun iyice netleştirilmesi gerekir. Hatta kredi veren kuruluştan içeriğinde " ilgili tutar ödendiği takdirde taşınmazdaki ipoteğimiz kaldırılacaktır." gibi bir resmi yazı da talep edebilirsiniz.