İpek Kumaş Nasıl Temizlenir?

Zehra Aygul
İpek Kumaş Nasıl Temizlenir?

En şık, kaliteli ve sağlıklı kumaş olarak bilinen ipek, özellikle lüks giyim eşyalarının vazgeçilmezidir. Esnek ve dayanıklı yapısına rağmen dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir. 

İpek kumaş çamaşır makinesinde yıkanmaz 

İnce dokuması sebebiyle ipek, çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun bir kumaş değildir. Sıcak su kullanılmasa bile çamaşır makinesi çevirme hareketiyle ipeğin dokumasına zarar verir, ipliklerin çekilmesine ve kumaşın deforme olmasına neden olur. Dolayısıyla ipek kumaş elde yıkanmalı ya da kuru temizleme uygulanmalıdır. 

Elde yıkarken dikkatli olunması gerekir 

İpek kumaş elde yıkanırken toz deterjan kullanılmamalıdır. Hassas kumaşlara özel sıvı deterjanlar, granül sabunlar ya da şampuan kullanılmalı, soğuğa yakın ılık suda yıkanmalıdır. İpek kumaş lekelendiyse bile suda bekletilmez, çamaşır suyu ya da sıcak su kullanılmaz. Sıvı deterjan, sabun ya da şampuan kullanılarak yıkandığında kumaşta oluşan leke kendiliğinden çıkar. İpek kumaş çitilenmemeli, sıkma işlemi sırasında bükülmemelidir. Nazik hareketlerle yıkanmalı ve bol suyla iyice durulanmalıdır. 

Kurutma işlemi asılarak yapılmamalı, uygun boyutta bir havlu üzerinde katlanmadan serilerek kurutulmalıdır. Ayrıca ipek kumaş ısıdan kolay etkilendiği için doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. 

İpek kumaş yıkanırken yumuşatıcı kullanılmamalıdır. Yapısı itibariyle yumuşak ve ince olan ipek yumuşatıcıdan etkilenir, deforme olabilir. 

Kuru Temizleme Yapılabilir

İpek kumaş kuru temizlemeye uygundur. Ancak kuru temizleme işlemi yüksek ısıda ya da kimyasal maddeler kullanılarak yapılmamalıdır. Isı ve ışığa oldukça duyarlı olan ipek kumaş kuru temizleme işlemi sırasında diğer kumaşlarla aynı yöntemlere maruz kaldığında bozulabilir. Dolayısıyla ipek kumaşlar ve ipekten üretilmiş giysi ya da ev tekstili ürünleri kuru temizlemeye verilirken uygun şekilde temizleneceğinden emin olunmalıdır. 

Kumaş lekelendiğinde kuru bir peçete yardımıyla leke anında temizlenmelidir. Islak mendil ya da deterjanlı bez kullanılmamalıdır. Peçeteyle silinen leke hemen kaybolmaz, ancak yıkama işlemine kadar lekenin kumaş üzerinde kuruması engellenir ve temizliği daha kolay hale gelir. 

İpek kumaşlar ütülenirken de dikkat ve hassasiyet ister. Ütü sıcaklığı en düşük ayara getirilir, buhar özelliği kapatılır ve kumaşın üzerine pamuklu başka bir kumaş konarak bastırmadan ütülenir. İpek kumaşın daha sert olan ters yüzeyi ütülenir ve düz yüzeyine ütü değdirilmez.